Logotyp av Fastighetsbyrån Upplands-Bro
Logotyp av Fastighetsbyrån Upplands-Bro

Hjortronvägen 99, 1tr

Kungsängen - Tibble, Upplands-Bro kommun

Visa på karta

1 645 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    84 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    6 929 kr/mån
    Driftkostnad
    2 000 kr/år

Byggår
1971
Förening
HSB BRF Tibble i Upplands-Bro
Energiklass
E
Pris/m²
19 583 kr/m²
Premium
Balkong
Exklusivt renoverad trea med påkostade detaljer i Kungsängen Välkommen till denna totalrenoverade trea om 84 kvm, genomförd 2022–2023 med fokus på kvalitet, design och funktion. Här får du ett hem där varje detalj är omsorgsfullt vald för att skapa en modern och elegant helhet – redo att flyttas in i direkt. Badrummet är en stilfull kombination av lyx och funktion. Här finns ett specialbeställt badkar i två färger, inbyggda spotlights, golvvärme samt stora vita kakelplattor i kontrast mot antracitgrå klinker. Helheten ger en exklusiv hotellkänsla som förhöjer vardagen. I hallen möts du av ett slitstarkt och stilrent klinkergolv i grått – både praktiskt och elegant. Golvet skyddar mot vardagens slitage och ger ett välkomnande första intryck som direkt signalerar kvalitet. Köket är något alldeles extra. Snickartillverkade luckor från 2022 gör varje skåp unikt och bidrar till en känsla av genuint hantverk. Här finns vitvaror från italienska SMEG, där design och prestanda möts. Väggarna är klädda i strukturtapet med inspiration av grå tegel – en modern och urban touch som ger rummet karaktär. I resten av lägenheten ligger ett tåligt vinylklickgolv i träimitation som är både praktiskt och stilrent. Samtliga innedörrar är utbytta under renoveringen, och väggarna är vitmålade för en ljus och luftig känsla. Wc är helrenoverad med antracitgrå klinker och nytt porslin. Den generösa balkongen har vikbara glasrutor som gör det enkelt att putsa och samtidigt förlänger utesäsongen. Härifrån har du utsikt över den lugna innergården. Ett stort förråd finns praktiskt beläget direkt utanför ytterdörren – perfekt för förvaring av cyklar, barnvagn eller säsongsprylar. Lägenheten ingår i en välskött HSB förening. Boendeparkering finns tillgänglig till en låg kostnad (215 kr/mån). Området har bra parkeringsmöjligheter och närhet till busshållplats och mataffär. Kungsängen centrum ligger inom gångavstånd och från Kungsängen station tar pendeltåget ca 30 min till Stockholm C. I närheten finns även Lillsjöns friluftsområde med motionsspår och badplats.