Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri

Vattugatan 16B

Kumla, Kumla kommun

Visa på karta

995 000 kr

1 125 000 kr-12 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 996 kr/mån
    Driftkostnad
    10 740 kr/år

Förening
HSB BRF Natanael i Kumla
Energiklass
E
Pris/m²
12 922 kr/m²
Balkong
Välkommen till denna välplanerade och trivsamma trea högst upp i huset på Vattugatan 16B! Här bor du i en rymlig bostad med genomgående ljusinsläpp och en inbjudande atmosfär. Lägenheten erbjuder en funktionell planlösning där varje kvadratmeter nyttjas på bästa sätt. Från köket når du den soliga balkongen i söderläge, en perfekt plats för avkoppling under vår- och sommarmånaderna. Två rymliga sovrum, ett ljust vardagsrum och ett stilrent badrum gör denna bostad till ett bekvämt och hemtrevligt boende. Köket är ljust och luftigt med gott om förvaringsmöjligheter och en matplats vid fönstret. Här finns spishäll, ugn från Husqvarna, diskmaskin och kyl/frys från Electrolux. Det moderna badrummet är helkaklat och renoverat 2018–2019 i stilrena färger med dusch, handfat med spegelskåp samt ett fönster som ger bra ljus och ventilation. Lägenhetens två sovrum är generöst tilltagna, det ena med en varm blå ton och det andra i ljusa, neutrala färger. Vardagsrummet är stort och luftigt, med ekparkett och en dekorativ fondvägg som skapar en trivsam känsla. Lägenheten är belägen i en stabil och välskött förening i centrala Kumla, med närhet till både butiker, restauranger och kommunikationer. På innergården finns en lekplats och en nybyggd pergola, vilket ger en trevlig utemiljö. För dig som har bil finns möjlighet till garageplats i föreningen (separat kö). Här bor du i en lugn och trivsam del av staden, men ändå nära allt du kan tänkas behöva. Varmt välkommen på visning!