Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Vattugatan 16B

Kumla kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 996 kr/mån
    Driftkostnad
    6 739 kr/år

Byggår
1970
Förening
HSB BRF Natanael i Kumla
Energiklass
E
Pris/m²
14 221 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till andra våningen och denna trivsamma 3:a med balkong i söderläge! Här finner du en optimal planlösning där kvadratmetrarna är väl fördelade över hela bostaden. Tack vare en takhöjd på 2,5 m och fönster i olika väderstreck upplevs lägenheten både luftig och ljus. Goda förvaringsmöjligheter finns i form av en klädkammare samt garderober. 2023 genomfördes renovering av köket och samtliga ytskikt. Köket är fullt utrustat i en modern stil, men med en lantlig touch. Här finns gott om utrymme för ett större matbord. Badrummet renoverades 2019 i samband med föreningens stambyte, här finns även en tvättmaskin för extra bekvämlighet. HSB Brf Natanael är en aktiv och trivsam förening med en väl utnyttjad innergård, renoverad 2023. På gården finns grill, pergolas och trevliga växtligheter. Barn leker ofta på gården och de medlemmar som har ett intresse för boule ses regelbundet för spel. I garaget finns tvättplats och verkstadsplats för medlemmarna att nyttja. I området finns det mesta som kan tänkas behövas såsom förskolor, simhall, gym, Ica Maxi och andra butiker. Tågstationen når du med en promenad på endast 5 min. Här finns smidiga förbindelser in till Örebro bland annat. Varmt välkommen att kontakta mäklare Ronja Grenehed 070-816 03 37 vid intresse!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Natanael i Kumla

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling