Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Pastorsgatan 3A

Kapellgärdet, Uppsala kommun

Visa på karta

3 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    75 m²
    Våning
    2 av 8, hiss finns
    Avgift
    4 807 kr/mån
    Driftkostnad
    7 992 kr/år

Byggår
2025
Förening
BRF Nord Zenit Uppsala
Energiklass
C
Pris/m²
42 000 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en välplanerad och trivsam genomgångstrea med fint ljusinsläpp och balkong i lugnt, skyddat läge. Här bor du i en modern och bekväm bostad med generösa ytor, stilrena materialval och smart förvaring. Redan i hallen möts du av en välkomnande känsla med gott om plats för avhängning och förvaring. Vidare in i bostaden öppnar det luftiga vardagsrummet upp sig – en social och inbjudande yta med fint ljus från stora fönsterpartier och utgång till balkongen. Här finns gott om plats för en rymlig soffgrupp och en tv-möbel. Köket ligger i halvöppen planlösning mot vardagsrummet och erbjuder en perfekt kombination av funktion och estetik. Här finns gott om arbetsytor och förvaring, med stilrena köksluckor och bänkskiva från Vedum. Den maskinella utrustningen består av integrerad diskmaskin, induktionshäll, varmluftsugn och mikro i högskåp samt dubbla kyl/frys – allt från Electrolux. Den generösa matplatsen vid fönstret bjuder in till både vardagsmiddagar och trevliga tillställningar. Bostaden har två rymliga sovrum med bra förvaringslösningar. Det större sovrummet rymmer enkelt en dubbelsäng och har tillgång till en praktisk klädkammare, medan det andra sovrummet passar perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor och är utrustat med skjutdörrsgarderob. Det helkaklade badrummet är stilrent och funktionellt, utrustat med duschhörna med klarglasväggar samt tvättmaskin och torktumlare från Electrolux. Ovanför finns en praktisk arbetsbänk och väggskåp som ger bra förvaring, kompletterat med kommod och JMs smarta torkställning. Här bor du i ett Svanenmärkt och energieffektivt hem med hög komfort och låg driftkostnad. Den gemensamma gården erbjuder trevliga ytor för både avkoppling och sociala stunder. Läget kombinerar det bästa av två världar – närhet till city och goda kommunikationer samtidigt som du har fina friluftsområden inom räckhåll. På bara några minuter når du centralstationen och resecentrum via smidiga cykelvägar. I närheten av Vaksala torg finns ett brett utbud av service med matbutik, restauranger, träningsanläggningar och Systembolag. Dessutom planeras en ny livsmedelsbutik i kvarteret, och i området finns även en uppskattad skatepark. Välkommen på visning!