Logotyp av Bjurfors Järfälla & Upplands-Bro
Logotyp av Bjurfors Järfälla & Upplands-Bro

Trehörningen 13

Kallhäll, Järfälla kommun

Visa på karta

1 570 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    64 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 545 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1952
Förening
HSB BRF Trehöjden
Energiklass
F
Pris/m²
24 531 kr/m²
Premium
Balkong
Ljus trerummare med generös takhöjd, balkong i sydvästläge och en planlösning som är både praktisk och flexibel. Här bor ni i en bostad som kombinerar rymd, ljus och avskildhet med ett lugnt och grönt läge nära kommunikationer. Den höga takhöjden i flera av rummen skapar en luftig känsla som gör att bostaden upplevs större än sina kvadratmeter. Bostaden är en del av en stark förening med goda framtidsutsikter. Med 11 hyresrätter som utgör dolda tillgångar, ett flertal uthyrda lokaler som ger stabila intäkter och en skuldsättning på endast cirka 6 000 kr per kvadratmeter står föreningen väl rustad. Dessutom är fastigheten stambytt, vilket ger extra trygghet och säkerhet för både nuvarande och framtida medlemmar. Planlösningen är genomtänkt med hallen som knyter ihop bostadens delar. Vardagsrummet är rymligt och har utgång till balkongen i sydväst. Härifrån nås även balkongen som vetter mot grönska och blir en självklar plats under årets varmare månader. Köket är fullt utrustat och har matplats intill fönster. De två sovrummen är båda generösa i storlek och kompletteras av ett större förråd/klädkammare inne i lägenheten. Badrummet är helkaklat och utrustat med dusch, toalett och handfat med spegel. Förvaringsmöjligheterna är dessutom mycket goda tack vare ett ovanligt stort vindsförråd samt ett mindre källarförråd. Området runt Trehörningen 13 kombinerar lugnet från grönskande omgivningar med närheten till allt som förenklar vardagen. Här finns promenadstråk och natur alldeles intill samtidigt som service, skolor och pendeltåg finns på bekvämt avstånd. Med tåget tar ni er smidigt till Odenplan på cirka 20 minuter, vilket gör bostaden till ett perfekt val för den som vill ha både natur och city inom räckhåll. Välkommen till Trehörningen 13 hälsar Pedram Ghorbani, din mäklare i Järfälla & Upplands-Bro.