Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla
Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla

Teknikvägen 79

Kallhäll, Järfälla kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    86 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    7 089 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
1981
Förening
HSB BRF Kolarängen i Järfälla
Energiklass
E
Pris/m²
30 174 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen hem! Ljus och välplanerad 3:a med stor terass i soligt sydvästläge och utsikt mot Mälaren. Bostaden är belägen i ett lungt och trivsamt område. Bostaden har mycket ljusinsläpp och begränsad insyn, vilket skapar en luftig och behaglig atmosfär. Lägenheten erbjuder ett välplanerat kök i öppen planlösning mot matplatsen. Här finns gott om arbetsytor och förvaring samt plats för ett ordentligt matbord. Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med generösa sällskapsytor som passar både för vardag och umgänge. Från vardagsrummet nås den stora terassen i sydvästläge, där du kan njuta av många soltimmar under eftermiddag och kväll. Bostaden rymmer två bra sovrum. Det större sovrummet har fransk balkong som ger extra ljusinsläpp och rymmer dubbelsäng samt förvaring. Det mindre sovrummet passar utmärkt som barnrum, gästrum eller arbetsrum. Badrummet är rymligt och funktionellt med goda förvaringsmöjligheter. Föreningen planerar att under året påbörja ett stambyte, vilket även innefattar en fullständig renovering av badrummet. Planlösningen är genomtänkt med en tydlig uppdelning mellan sociala ytor och privata rum, vilket skapar ett hem som är lätt att trivas i över tid. Här finns goda förvaringsmöjligheter och en praktisk helhet som passar såväl paret som den mindre familjen. Föreningen är välskött med stabil ekonomi, bra kassaflöde och låg belåning. Hiss finns i huset och garage erbjuds. Området erbjuder fina promenadstråk längs Mälaren samt närhet till centrum, service och goda kommunikationer. Båthamn, förskola och skola finns i närområdet.