Logotyp av SkandiaMäklarna Linköping
Logotyp av SkandiaMäklarna Linköping

Munkhagsgatan 84A

Johannelund, Linköpings kommun

Visa på karta

1 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    66,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 123 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Byggår
1957
Förening
Riksbyggen BRF Trumspelaren
Pris/m²
23 308 kr/m²
Premium
Balkong
Med stolthet presenterar vi denna drömmiga trea högst upp på tredje våningen i ett av husen i Johannelund, alldeles intill Stångån. Här erbjuds en lägenhet i toppskick med enorm trivselkänsla och stilfull interiör. Låt er tilltalas av bostadens balkong som med sitt höga läge och insynsskyddade läge utgör pricken över i:et. Från såväl balkongen som från samtliga fönster har ni en underbar utsikt över grönskande innergårdar. Invändigt präglas ytskikten av enhetliga ekparkettgolv och vitmålade väggytor. Tilltalande atmosfär för såväl avkoppling som umgänge med stora sällskap. Köket som renoverades år 2021 är i genomgående ljus färgskala och består av kyl/frys, integrerad diskmaskin, ugn och spishäll. Totalt två sovrum med gott om förvaringsmöjligheter, säng och ytterligare möblering. Duschrummet som renoverades år 2021 är helkaklat och har duschvägg i industriglas, handduksvärmare, toalett och kommod. I anslutning till entréhallen finns en separat klädkammare med fönster. Den härliga balkongen har plats för ett mindre bord samt stolar. Bostaden ingår i föreningen Brf Trumspelaren som är en välskött och stabil förening med mycket god ekonomi, ständigt fokus på förbättringsåtgärder och gedigen erfarenhet inom underhåll och förbättringar. Föreningen tillhandahåller sina medlemmar bland annat tvättstuga, övernattningslägenhet, bastu, lekplats, parkeringsplats, garage, gästparkering, en trevlig och välskött innergård och gym. I månadsavgiften ingår värme, bredband, vatten, kabel-tv och förråd. Lägenheten är attraktivt belägen med närhet till det bästa som centrala Linköping har att erbjuda, perfekt för dig som söker kombinationen av en lägenhet och en oslagbar boendemiljö! Bostaden passar såväl barnfamiljen som studenten som vill bo i en bra bostad. I området Johannelund tar du dig enkelt in till city via buss, cykel eller genom promenad. I stadsdelen finns även koloniområdena Emmalund och Ådala såväl som Johannelundsbadet enbart ett stenkast från bostaden. Här bor man i vackra kvarter med kort promenadavstånd till kommunikationer, shopping och matvarubutiker. Njut av en harmonisk lägenhet högst upp i ett hus utan grannar ovan. Tillträde sker enligt överenskommelse. Varmt välkommen på visning!