1/36

2 695 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
81 m²
Avgift
6 987 kr/mån
Driftkostnad
1 800 kr/år
Byggår
1989
Förening
HSB BRF Minken nr 286 i Nacka
Energiklass
C
Pris/m²
33 272 kr/m²
Antal besök
1215
Premium
Uteplats
Hiss
Varmt välkommen till denna centralt belägna och välplanerade trea med stor uteplats! Nu finns möjligheten att förvärva ett trivsamt boende i en populär 55+-förening. Bostaden erbjuder ett socialt kök med matplats som inbjuder till trevliga middagar och umgänge. Här finns två rofyllda sovrum med gott om förvaring och ett fint ljusinsläpp. Det rymliga vardagsrummet ger plats för både soffgrupp, tv-möbel och övrigt möblemang och leder vidare ut till den härliga uteplatsen – en perfekt plats för avkoppling eller middagar under sommarhalvåret. Förvaringsmöjligheterna är goda med flera garderober i sovrummen samt en praktisk klädkammare i hallen. I anslutning till hallen ligger bostadens badrum. Till lägenheten hör även ett stort källarförråd bekvämt beläget i samma port.
HSB Brf Minken nr 286 består av totalt 110 bostadsrättslägenheter och är en förening för boende från 55 år och uppåt. Här läggs stor vikt vid gemenskap, trygghet och trivsel, och föreningen erbjuder flera aktiviteter och gemensamma utrymmen som främjar hälsa och social samvaro. I föreningen finns bland annat tvättstugor, vävstuga, motionslokal, bastu, övernattningslägenheter, frisör (herr och dam), bibliotek, cykelrum, snickarbod samt fest- och möteslokalen Träffen.
Jarlaberg är ett trivsamt område med närhet till både stad och natur. Här finns skolor, förskolor, lekplatser samt fotbolls- och tennisplaner, och under vintertid uppskattas den populära pulkabacken. Kommunikationerna är mycket goda med buss som tar dig till Slussen på cirka 15 minuter, samt SL-båt från Nacka Strand till bland annat city, Lidingö och Vaxholm. På promenadavstånd ligger Nyckelviken Nature Reserve med motionsspår, 4H-gård, café, utegym, badplats och hundrastgård. I närheten finns även Nacka Forum med ett brett utbud av butiker, restauranger, service och vård samt ICA Maxi Nacka. Tunnelbanans blå linje planeras att förlängas till Nacka med planerad trafikstart 2030, med stationer i Sickla, Järla och Nacka samt uppgångar vid Jarlaberg och Nacka Forum.