Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Buddes gränd 1, 1tr

Järla Sjö, Nacka kommun

Visa på karta

5 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,5 m²
    Avgift
    6 519 kr/mån
    Driftkostnad
    14 100 kr/år

Byggår
2002
Förening
HSB BRF Gustafsgården i Nacka
Energiklass
E
Pris/m²
72 903 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
I omåttligt populära Järla sjö finner ni denna läckert helrenoverade trerummare med fönster i tre väderstreck, attraktiv planlösning, smakfulla materialval, komplett maskinpark och två fina balkonger. Planlösningen innefattar en välkomnande hall med riklig förvaring i garderober med skjutdörrar samt klinkergolv med värmeslingor. Innanför hallen väntar en sällskapsdel där ni till vänster finner att elegant helrenoverat kök (2018) med gott om skåp, bra arbetsytor och vitvaror bestående av kyl i helskåp, frys i helskåp, induktionshäll, spishäll, ugn, diskmaskin och vinkyl. Till höger från hallen är det ljusa vardagsrummet som erbjuder ett flertal möbleringsmöjligheter och utgång till en balkong i bästa solläge. Två separata sovrum som båda ger plats för dubbelsäng. mellan sovrummen finns en stor klädkammare. Oerhört fint och nyrenoverat (2020) helkaklat badrum med klinkers, värmeslingor, badkar, handfat, wc, bra förvaring samt ny tvättmaskin (2025) och torktumlare (2025). En riktig höjdare är balkongen! Med bästa västerläge och utsikt över omgivningarna samt ner mot järlasjön sitter ni här och njuter av solen från lunch till sen kväll. Plats finns för t ex sittgrupp, växter och grill. Mellan bostadens entré och porten går en balkong under tak där nuvarande ägare haft såväl sittgrupp som växter. Värt att notera är att bostadens innerdörrar bytts 2025. Perfekt läge i Järla Sjö nära lekplatser, fotbollsplan, parker, skola, förskolor och inte minst Järlasjöns vatten där det erbjuds såväl bad som fiske (inkl kräftfiske). Vintertid plogas skridskobana på sjön. Längs vattnet löper populära promenadstråk. Inom området finns jourbutik och restauranger. På promenadavstånd nås både Sickla Köpkvarter och Nacka Forum med kompletta utbud av butiker och bekvämligheter. Täta kommunikationer med buss. Tunnelbanan beräknas klar år 2030. Mycket information om Järla Sjö finns på www.jarlasjo.se. För mer information och visning kontakta ansvarig fastighetsmäklare Henrik Rundgren, [email protected] alt. tel: 0708-997906.