Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla
Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla

Månadsvägen 22 Lgh 1203

Jakobsberg, Järfälla kommun

Visa på karta

1 780 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    64 m²
    Våning
    3 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    5 531 kr/mån
    Driftkostnad
    7 512 kr/år

Byggår
1960
Förening
HSB:s BRF Västerby i Järfälla
Energiklass
E
Pris/m²
27 813 kr/m²
Premium
Balkong
- Balkong i söderläge - Stambytt, helkaklat badrum med golvvärme - Tvättmaskin installerad - Goda förvaringsmöjligheter - Gratis parkering utanför - Tillhörande förråd i källarplan - Ljus och välplanerad 3:a med balkong i söderläge! Välkommen till denna ljusa och välplanerade trea om 64 kvm med en genomtänkt planlösning och trivsamma ytor för både vardag och umgänge. Lägenheten erbjuder ett fint ljusinsläpp och en disposition som passar såväl par som små familjer. Balkongen i söderläge ger sol större delen av dagen och nås från köket. Köket är funktionellt utformat med goda arbetsytor, bra förvaring och plats för matgrupp vid fönster. Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med stora fönsterpartier som skapar en luftig och trivsam atmosfär. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matbord. Lägenheten disponerar två väl tilltagna sovrum med plats för säng, förvaring och kompletterande möbler. Det helkaklade badrummet är stambytt och modernt utformat med golvvärme samt utrustat med tvättmaskin, vilket ger extra bekvämlighet i vardagen. Till bostaden hör ett förråd beläget i källarplan samt tillgång till tvättstuga. Gratis parkering finns i direkt anslutning till fastigheten, och föreningen erbjuder även gemensamma ytor såsom grillplats. En stabil och uppskattad förening med god ekonomi bidrar till ett tryggt boende. Här i Jakobsberg bor du med närhet till både service och natur. Centrum med restauranger, butiker och pendeltåg nås enkelt till fots, med smidig kommunikation till Stockholm city. I närområdet finns även grönområden, badplatser och friluftsområden såsom Görvälnsbadet och Ängsjö friluftsområde. På cykelavstånd ligger Barkarby handelsplats med shopping, golfbana och ytterligare utbud av aktiviteter. Även simhall, ishall, fotbollsplan och padelhall finns i närheten.