Logotyp av Croisette Fastighetsförmedling
Logotyp av Croisette Fastighetsförmedling

Glasbruksgatan 16D

Hovmantorp, Lessebo kommun

Visa på karta

1 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    66,8 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 589 kr/mån
    Driftkostnad
    7 476 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Udden i Hovmantorp
Pris/m²
19 386 kr/m²
Premium
Balkong
Med byggår från 2023 erbjuds här en modern bostad där nyproduktionskänslan dröjer sig kvar. Ett hem med väldigt lite att sakna där ljusinsläppet flödar och man har sjön som närmsta granne. Här bor du med naturen inpå knuten i ett av Hovmantorps absolut bästa läge. Bostaden är belägen på en lugn återvändsgata med egen badstrand och grönområde och med en av samhällets många båtplatser inom synligt avstånd. Du har gångavstånd till såväl matbutik, konditori, skola och förskolor som idrottsplats och gym. Endast ett stenkast från bostaden finner du närmaste busshållplats och tågstation med bra och täta förbindelser till närliggande städer. Med tåg tar du dig till Växjö på mindre än 15 minuter och till Kalmar på under timman. Det gemensamma kvarteret är lika trevligt som själva lägenheten, med en innergård som bjuder in till socialt umgänge och avkoppling. Dessutom ingår en egen parkeringsplats och ett isolerat förråd - bägge precis utanför entrén. Välkommen med din intresseanmälan
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Udden i Hovmantorp

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling