Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Berguven 6

Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 649 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    65 m²
    Avgift
    5 077 kr/mån

Byggår
2018
Förening
BRF Pärlugglan i Hovås
Energiklass
C
Pris/m²
56 138 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Varmt välkommen till Berguven 6, en förening bestående av 34 lägenheter som är en av Nya Hovås förstproducerade projekt på berget. En egen stor uteplats gör den här lägenheten helt unik. Uteplatsen är delvis inglasad med en flyttbar montering. Direkt utanför har du en härlig gräsmatta för att få den där riktiga radhuskänslan. Planlösningen är smart planerad med delat kök och vardagsrum för en öppen, social yta. Köket är från HTH och maskinerna från Cylinda. Två ordentliga sovrum ger dig möjlighet till ett gästrum eller barnrum samt ett master bedroom. Badrummet är utrustat med det du behöver, dusch, WC, tvättmaskin och torktumlare med förvaring i form av överskåp samt en bred bänk för vikningen av tvätten. Fem minuter från lägenheten hittar du allt du behöver: Göteborgs kanske bästa ICA-butik, gym, apotek, vårdcentral, tandläkare, caféer, restauranger med mera. En kort promenad eller cykeltur bort hittar du det salta havet och har du lust att ta dig in till centrala Göteborg så gör du det med bussen på knappt 20 minuter. Nya Hovås är ett område som har haft en snabb tillväxttakt men som ändå har lyckats behålla ett personligt och varierat utbud av butiker och restauranger. Du får en urban känsla tillsammans med närheten till naturen. Nya Hovås visar stolt upp handelskonceptet Small Shops, ett personligt utbud med plats för det väntade och det oväntade med ett varmt och hemtrevligt bemötande. På den idag nedlagda Säröbanan kan du cykla utmed kusten, som tidigare transporterade Göteborgarna till sina sommarvillor. Vill du däremot lämna cykeln hemma så finns det gott om kollektivtrafik.