Logotyp av HusmanHagberg Mölndal
Logotyp av HusmanHagberg Mölndal

Kärnvedsgatan 63

Hills, Mölndals kommun

Visa på karta

5 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    85,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns
    Avgift
    6 522 kr/mån
    Driftkostnad
    9 100 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Hills Villastad Solläget
Energiklass
D
Pris/m²
61 930 kr/m²
Balkong
Hiss
Högst upp i huset väntar denna unika lägenhet i vackra Hills, ett boende som verkligen fångar essensen av varför man väljer att flytta hit. Här bor du med lugnet runt hörnet, ett exklusivt läge och en generös takterrass med utsikt över golfbanan, en plats för både stilla morgnar och långa kvällar i solnedgången. Redan i hallen möts du av en rymlig och välkomnande känsla. Härifrån delas bostaden naturligt upp, med sovrummen samlade på ena sidan och de sociala ytorna på den andra. Köket och vardagsrummet ligger i en öppen planlösning som bjuder in till umgänge, samtidigt som rummet är uppdelat i en del för soffgrupp och en självklar plats för matbord. Från vardagsrummet kliver du rakt ut på den soliga takterrassen med vidsträckt utsikt över Hills och golfbanan, en extra plats under årets varmare månader. Utöver detta finns även en inglasad balkong i västerläge, perfekt för att njuta av kvällssolen oavsett årstid. Bostaden erbjuder både ett badrum och en separat toalett. Badrummet är utrustat med golvvärme, spotlights, wc, kommod, dusch med glaspartier, tvättmaskin och torktumlare, bekvämt och genomtänkt för vardagen. Till vänster om hallen ligger de två sovrummen, med master bedroom längst in. Här finns gott om förvaringsmöjligheter, kompletterat finns även en separat klädkammare som gör det enkelt att hålla ordning. Ett hem som kombinerar utsikt, rymd och ett lugnt läge där varje detalj bidrar till en känsla av kvalitet och harmoni. Varmt välkommen att boka dig på visning.