Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen

Kamomillvägen 48

Hildedal, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    82 m²
    Avgift
    8 242 kr/mån
    Driftkostnad
    11 112 kr/år

Byggår
2005
Förening
BRF Kamomillen
Energiklass
E
Pris/m²
36 524 kr/m²
Uteplats
Hiss
Välkommen till denna fantastiska gaveltrea i markplan med en radhuskänsla, belägen i det eftertraktade området Hildedal. Här bor du i det sista huset i området, vilket ger ett lugnt och privat läge samtidigt som du har ett villaområde som granne. Denna bostad är otroligt välplanerad där alla kvadratmetrar utnyttjats på bästa sätt., tack vare gavelläget finns även fönster på kortsidan samt hörnfönster. Detta är en perfekt bostad för dig som uppskattar både öppen och avskild planlösning. Köket från Ballingslöv totalrenoverades under juni 2021 och är smakfullt inrett med grågröna luckor. Här hittar du funktionella och smakfulla lösningar som gör matlagningen till en ren fröjd. Från vardagsrummet har du utgång till en härlig uteplats i sydvästläge – den perfekta platsen för att njuta av solen från förmiddag till kväll. Uteplatsen erbjuder en privat och rofylld oas för både avkoppling och umgänge, vilket gör den till en förlängning av ditt vardagsrum under de varmare månaderna. Dessutom finns två sovrum varav master bedroom har en smart klädkammare i anslutning och det mindre rummet har även ett hörnfönster. Utöver detta finns även ett helkaklat badrum med tvättavdelning med maskiner från Miele samt förråd i bostaden och till bostaden hör en parkeringsplats. Hildedal är ett mycket populärt område, känt för sin lugna atmosfär och närhet till både natur och stadens bekvämligheter. Här får du en bostad med radhuskänsla, men med alla fördelar som ett markplansboende innebär. Detta är en perfekt bostad för dig som söker ett nyrenoverat hem med en modern känsla, privat läge och nära till både grönområden och stadens puls. Välkommen till Kamomillvägen 48 och Hildedal.