Logotyp av Widerlöv Nacka
Logotyp av Widerlöv Nacka

Henriksdalsringen 53

Henriksdalsberget, Nacka kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    81 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    6 824 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1970
Förening
BRF Henriksdalshöjden
Energiklass
C
Pris/m²
43 148 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
- Promenad avstånd Södermalm, Hammarby Sjöstad och natur - Ett ovanligt bra ljusläge - Stor balkong i sydväst - Kvällssol - Magiska solnedgångar året runt - Insynsskyddat och fritt läge - Väldigt bra planlösning - Renoverat kök - Badrum + gästtoalett - Känsla av lugn/grönska - Familjevänligt - 5 minuter till Djurgården och 10 minuter till Nybroplan med båt - Gångbro planerad till Sickla köpcentrum - endast 500 m till Sickla och tunnelbana 2030 Vakna till grönska utanför fönstren och avsluta dagen med magiska solnedgångar från den stora balkongen i sydvästläge. På attraktiva Henriksdalsberget hittar du denna ljusa och välplanerade 3:a om 81 kvm med ett högt, fritt och insynsskyddat läge. Området är känt för sitt höga läge, den fria utsikten och sina grönskande innergårdar. Bostaden erbjuder generösa sällskapsytor, två rymliga sovrum och ett renoverat kök i moderna, tidlösa materialval. Det fräscha badrummet kompletteras av en praktisk gästtoalett som gör vardagen extra smidig. Genomgående ekparkett, ljusinsläpp från två väderstreck och smarta förvaringslösningar skapar en trivsam och harmonisk känsla i hela hemmet. Den stora balkongen blir en naturlig förlängning av vardagsrummet med magiska solnedgångar och trevlig utsikt mot Hammarbybacken. Här bor du i en stabil och uppskattad förening med garage, bilfri innergård, lekplatser och grönområden precis utanför dörren. Samtidigt har du nära till både Södermalm, Sickla Köpkvarter och mycket goda kommunikationer. I området finns matbutik, restauranger, café och service inom någon minuts promenad. För dig som uppskattar natur och ett aktivt liv finns fina promenadstråk, badplatser och naturområden som Sickla strand, Hellasgården och Trolldalen i närheten.