Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Skövde
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Skövde

Havstenavägen 34E

Havstena, Skövde kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 112 kr/mån
    Driftkostnad
    1 236 kr/år

Byggår
1963
Förening
HSB BRF Käpplunda i Skövde
Energiklass
C
Pris/m²
16 129 kr/m²
Premium
Balkong
Nu saluförs en hemtrevlig och smakfullt renoverad 3:a med fantastisk inglasad balkong i trygg och väletablerad förening! Tre trappor upp sen stiger vi in i en välplanerad och ljus lägenhet om 3 rum och kök där en genomgående hemtrevlig känsla återfinns i varje rum. Här har renovering skett med modern touch och med enhetliga färgskalor. En luftig entréhall erbjuder gott om förvaring och leder sedan vidare till bostadens alla rum. På höger hand finns ett modernt renoverat kök där vita över- och underskåp i högglans kombineras med vackra detaljer i borstat stål och bind samman med en antracitgrå bänkskiva. Bostadens hjärta erbjuder även fullutrustad maskinell utrustning, goda arbetsytor och riklig skåpsförvaring. Vidare in i bostaden finns ett väl tilltaget vardagsrum med tillgång till en franskbalkong. Två sovrum där det största av dem leder ut till den inglasade balkongen som blir ett extra rum att samlas på och förlägna säsongen både vår, sommar och höst! Badrummet hittar vi längst in i lägenheten med kaklade väggar, utrustat med wc, handfat med kommod, spegelskåp, handdukstork, dusch och tvättmaskin. Ett stenkast från bostaden finns fina promenadstråk runt Havstenasjön och Käpplundasjön men även trevlig shopping på Elins Esplanad. Vidare finns självklart livsmedelsbutik, restauranger, skola, förskola samt vårdcentral. Behöver du ta dig längre finns kommunikationer nära till hands. Varmt välkommen att anmäla ert intresse till denna fina lägenhet i välskött förening med bra läge i Havstena!