Logotyp av Mäklarhuset Norrtälje
Logotyp av Mäklarhuset Norrtälje

Almvägen 4a, 2 Tr

Häverödal, Norrtälje kommun

Visa på karta

890 000 kr

660 000 kr+35 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,5 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 808 kr/mån
    Driftkostnad
    5 352 kr/år

Byggår
1963
Förening
BRF Stuvaren
Energiklass
E
Pris/m²
11 484 kr/m²
Plus
Balkong
Välkommen till Häverödal och denna genomgående, välplanerade och ljusa lägenhet på lugnt läge. Bostaden erbjuder stort och härligt vardagsrum med utgång till balkong i rakt västerläge. Kök med god arbetsyta samt matplats intill fönstret. Två gedigna sovrum med plats för dubbelsäng, skrivbord och byråer samt går det att nyttja rummen som kontor. Ny renoverat Badrum med duschkabin, tvättmaskin, torktumlare handfat och wc. Rymlig klädkammare i anslutning till hallen. Närhet till föreningens parkering- och tvättstuga. Busshållplats nedanför bostaden vid vägen, här ifrån når du Norrtälje på 30 min och Stockholm på ca 2 timmar. Solid och välskött förening. Nymålade väggar i båda sovrummen, hall, kök och badrum. Häverödal erbjuder fin grönska, lummigt område med charmiga villaområden. Anrika Lundåsvallen med fotbollsplan, asfalterat skidspår och motionsspår. På Lundåsvallen firar man även traditionsenligt valborg med brasa. Promenadavstånd till golfbanan som sträcker sig från Hallstavik till Häverödal. Ca 5 minuter från bostaden ligger Hallstavik, en ort belägen i norra Roslagen med närhet till både natur och hav. Uppsala ligger ungefär en timme bort med buss både med direkt och via kommunen. Till Norrtälje tar det ca 40 minuter via buss. I Hallstavik finns förskola, grundskola samt gymnasium. Som nöjen finns bland annat Hallstaviks populära utomhusbad, en BMX-bana, speedwayarena och golfklubb. Serviceutbudet är väldigt bra, flera livsmedelsbutiker, restauranger, bank, apotek, systembolag, till och med en uppskattad bokhandel. Kommunen har i övrigt att erbjuda ett liv som passar alla, med sitt fina naturliv, bevarade reservat samt Roslagsleden som har sin början från Danderyd och slut i Grisslehamn kan du njuta av ett rikligt friluftsliv, skärgårdsliv med god access till Roslagens skärgårds som tar dig ända upp till Öregrund och vidare. Det finns stort föreningsliv och flertalet aktivitet som passar allas intresse, vuxen som barn. Det här en kommun att leva, bo och njuta i!