Logotyp av Mäklarhuset Bromma/Essingen/Solna/Sundbyberg
Logotyp av Mäklarhuset Bromma/Essingen/Solna/Sundbyberg

Hagalundsgatan 46

Hagalund/Haga Norra, Solna kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    67,5 m²
    Våning
    4 av 12, hiss finns
    Avgift
    3 930 kr/mån

Förening
HSB BRF Blåkulla nr 248 i Solna
Energiklass
D
Pris/m²
38 444 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Hagalundsgatan 46, vån 4 - Attraktiv förening - Välplanerad bostad - Diskmaskin finns - Stambytt badrum - Föreningen äger marken och har mycket låg belåning - Tillgång till garageplatser via förening - Kort avstånd till Solna Centrum och Solna Station Nu presenterar jag denna charmiga trerummare, belägen högt upp i huset med centralt läge. Detta boende har många fördelar. Till höjdpunkterna hör en rymlig balkong med utsikt över grönskan bort mot stan, ett stambytt badrum, två ordentliga sovrum samt ett stort och ljust vardagsrum. BRF Blåkulla är den äldsta bostadsrättsföreningen i Hagalund och har under dessa år lyckats amortera ner sina lån till oerhört låga nivåer (senaste årsredovisning). Utöver detta sitter föreningen på stora dolda tillgång i form av hyresrätter och flera lokalutrymmen som inbringar intäkter. Gemensamma utrymmen som föreningens medlemmar har tillgång till är tvättstuga (en i varje port), gym, bastu, cykelrum, enskilda cykelgarage och barnvagnsförvaring. Utöver detta finns en samlingslokal och en gästlägenhet med fyra sovplatser På gården mellan husen finns en boulebana, lekplats och utomhusgrill. I Hagalund bor du med närhet till det bästa som Solna har att erbjuda. Bara några steg från bostaden finns Willy:s matbutik och andra småbutiker. Några få minuters promenad bort ligger Solna station med utmärkta kommunikationsförbindelser samt omtyckta Mall of Scandinavia. En kort promenad från bostaden finns även Solna centrum med ett rikt utbud av butiker, restauranger, bussar och tunnelbana som snabbt tar en in till T-Centralen. Denna bostad vill ni inte missa! Kontakta ansvarig mäklare för mer information!