Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge

Östra Flintgatan 6

Hagalund, Borlänge kommun

Visa på karta

1 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    72,3 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 337 kr/mån
    Driftkostnad
    5 700 kr/år

Förening
BRF SOLEN i Borlänge
Pris/m²
15 906 kr/m²
Premium
Balkong
Letar ni efter ett hem med både karaktär och modern känsla? Då har ni hittat rätt. Den här smakfullt renoverade 3:an på drygt 72 m² kombinerar stilren design med smart planlösning och ett drömläge – i ett lugnt kvarter precis vid gröna Soltorgsparken, men bara ett stenkast från Borlänges bästa utbud. Här är det lätt att trivas – och lätt att bjuda hem vänner. Hela bostaden har ett enhetligt parkettgolv som ger en varm och stilren grund. Väggarna är målade i moderna, neutrala nyanser som passar alla stilar och gör det enkelt att sätta er egen prägel. I vardagsrummet finns dessutom en platsbyggd bokhylla med integrerad belysning – både praktisk och snygg, och en riktig centerpiece i rummet. Köket är nyrenoverat med smarta lösningar, snygga materialval och bra arbetsytor. Det är öppet mot vardagsrummet, vilket skapar en härlig social yta – perfekt för middagar, spelkvällar eller bara skönt vardagshäng. Den breda öppningen mellan rummen ger en luftig känsla, samtidigt som ni kan ha lite avskildhet när det behövs. Vardagsrummet bjuder på ljusinsläpp från två håll, generös takhöjd och dubbla glasdörrar ut till balkongen. Här får ni ett riktigt bra rum att umgås i – och på balkongen väntar dagens bästa solläge med utsikt över den lummiga parken. En given favorit för frukost i solen eller avslappnade kvällar. Lägenheten har två jämnstora sovrum – ett av dem med en rymlig walk-in-closet, perfekt för er som vill ha ordning på kläder, skor och accessoarer. Båda rummen är lättmöblerade och passar lika bra som sovrum, kontor eller gästrum. Fräscht badrum med plats för tvättmaskin Läget – nära allt ni behöver Ni bor i ett lugnt område med sköna kvarter och Soltorgsparkens grönska direkt utanför. Samtidigt har ni nära till allt: – Zola Konditori (ja, deras nybakade frallor är magiska) – Flera restauranger, pizzerior och caféer – Mataffärer på promenadavstånd – IKEA, Kupolen och hela Borlänges shoppingutbud – Resecentrum, sportfältet, Maserhallen och andra populära destinationer Det här är läget för er som vill ha lugn och ro hemma – men stadslivet inom några minuter.