Logotyp av Historiska Hem
Logotyp av Historiska Hem

Rubanksgränd 5

Gubbängen, Stockholms kommun

Visa på karta

4 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    84 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns
    Avgift
    5 960 kr/mån
    Driftkostnad
    15 000 kr/år

Byggår
1953
Förening
BRF Lövlunden
Energiklass
E
Pris/m²
58 929 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Söder om Majroskogen ligger gamla k-märkta Lövlundaskolan från 1953 med ett smått unikt läge. Året 2009 slutfördes här en komplett ombyggnad till studiolägenheter som fick en stark prägel av stora rumsytor, god takhöjd om runt 3,3 meter och tilltagna fönsterpartier av ursprunglig volym. Denna trea, med möjlighet till ombyggnad till en fyra, har ett fördelaktigt läge med egen entré längst ut på loftgången, med fönster i tre väderstreck. Planlösningen bjuder på två rymliga sovrum, ett vardagsrum med utgång till en stor balkong samt ett rymligt och helt fullutrustat badrum. Detta är ett ljust och tyst boende i en gedigen byggnad, med en påtagligt privat känsla tack vare att man bor högst upp och längst bort. Skogen är alltid närvarande där inrättning till naturreservat En egen parkeringsplats med laddstolpe tillhör också lägenheten mot ett avgiftstillägg. Gubbängen är en trivsam 1940-talsförort och här bor du med runt sex minuter till t-banan med både närservice och skolor i området. Välkommen att bo granne med skogen, med staden inom räckhåll!
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Historiska Hem
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarföretag

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

BRF Lövlunden

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling