Logotyp av Mäklarhuset Täby & Danderyd
Logotyp av Mäklarhuset Täby & Danderyd

Gribbylundsvägen 74a

Gribbylund, Täby kommun

Visa på karta

2 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    60,1 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    5 611 kr/mån

Förening
BRF Fållbänken 1
Energiklass
C
Pris/m²
36 522 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Gribbylundsvägen 74A – en kvadratsmart och mycket välplanerad 3 rok om 60 kvm där varje yta nyttjas optimalt. Tack vare den effektiva planlösningen får du ett fullvärdigt boende med två sovrum och generösa sociala ytor, samtidigt som den lägre boytan bidrar till en förmånlig månadsavgift då avgiften baseras på kvadratmeter. Bostaden erbjuder en öppen och social planlösning mellan kök och vardagsrum – perfekt för både vardag och umgänge. Här finns gott om plats för soffgrupp och matplats i ett ljust och inbjudande rum. Köket är funktionellt och välutrustat med bra arbetsytor och förvaring. Två bra sovrum ger flexibilitet för barnrum, gästrum eller hemmakontor. Förvaringen är genomtänkt med flera garderober samt ett vindsförråd som ingår i månadsavgiften. Det rymliga badrummet är utrustat med tvättmaskin, och för extra bekvämlighet finns även tvättstuga i samma byggnad. Den stora och rymliga balkongen blir en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader – perfekt för morgonkaffet eller sommarkvällar i solen. Lägenheten är i gott skick med nyligen omlagda golv och helt utbytt el i hela bostaden, från ojordat till jordat – en trygg och värdehöjande uppdatering. Här bor du i ett mycket omtyckt och naturnära område. På kort promenadavstånd ligger populära Rönningesjön med vackra promenadstråk, badplatser och rekreation året runt. I närområdet finns även Gribbylunds centrum med ICA-butik samt ett brett serviceutbud såsom gym, frisörer, restauranger och övriga bekvämligheter som förenklar vardagen. Ett perfekt boende för dig som söker en smart planerad bostad med modern känsla och närhet till både natur och service. KONTAKTA ANSVARIG MÄKLARE JAKOB SANCHIS FÖR VISNING, 070 691 17 00