Logotyp av Bjurfors Växjö
Logotyp av Bjurfors Växjö

Gustavsbergsvägen 2

Gamla Norr, Växjö kommun

Visa på karta

2 075 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74,5 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    3 581 kr/mån
    Driftkostnad
    13 500 kr/år

Byggår
1953
Förening
HSB BRF Gustavsberg i Växjö
Energiklass
F
Pris/m²
27 852 kr/m²
Premium
Balkong
Välkomna till en stilren och välplanerad lägenhet belägen i de populära stjärnhusen. Här bor ni med en fin kombination av tidstypisk 50-talscharm och funktionella ytor. Läget är både centralt och rogivande med endast en kort promenad till stadens utbud av butiker, restauranger och service. Samtidigt bor ni i ett lugnt och grönskande område där den lummiga utemiljön och den välskötta föreningen skapar en trivsam helhet. Bostaden präglas av en genomtänkt planlösning där varje kvadratmeter tas tillvara samtidigt som den tidstypiska känslan möter praktiska lösningar för dagens behov. Ni välkomnas in i en inbjudande hall där en vacker stavparkett sätter tonen och följer er vidare in i bostaden. I hallen finns flera garderober som tillsammans ger praktiska ytor för avhängning och förvaring. Köket är funktionellt utformat med goda arbetsytor, bra förvaring och plats för matbord. Vardagsrummet erbjuder lättmöblerade ytor med stor flexibilitet i hur ni väljer att inreda. Härifrån når ni balkongen i härligt söderläge. Bostaden rymmer två sovrum med olika karaktär och bostadens badrum är helkaklat. Här bor ni i en förening med en mycket god ekonomi och med närhet till både mataffärer och matställen. Det finns även gott om busshållplatser och bra cykelleder som tar en både in till centrum och ut till universitetet och de större handelsområdena. För den aktive är Växjösjön endast en kort promenad bort och det finns både sportfält och löpbanor i närheten. För den naturintresserade finns härliga Fyllerydsskogen på nära håll. En idealisk adress för den som vill bo på ett lugnt och centrumnära läge i en välmående förening.