Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sollentuna

Viltstigen 18

Edsberg, Sollentuna kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    71,5 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    5 403 kr/mån
    Driftkostnad
    6 648 kr/år

Byggår
2015
Förening
HSB BRF Rösjö Ängar i Sollentuna
Energiklass
E
Pris/m²
37 692 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
- Inglasad uteplats - Fantastiskt ljusinsläpp - Rösjöskogen alldeles runt hörnet Välkommen till en trevlig bostad från 2015 belägen med skogen som närmaste granne. Med sina 71,5 välplanerade kvadratmeter bjuder lägenheten på en trivsam social planlösning mellan kök och vardagsrum som möjliggör dig att umgås med middagssällskapet samtidigt som du gör det sista i köket. Bostaden har två harmoniskt sovrum med fint ljusinsläpp och utrymme för säng samt extra förvaring om så önskas. Ett helkaklat badrum i generös storlek som är utrustat med bekvämligheter så som tvättmaskin och torktumlare. Förvaring har du gott om i de många garderoberna samt i det externa förrådet. Här bor du alldeles intill skog och natur kombinerat med närhet till kommunikationer och shopping. Promenadavstånd till flera badplatser, lekplatser och fina promenadstråk som Rösjön, Väsjön och Edsviken. Vill du ut och motionera finns det elljusspår och utegym alldeles runt hörnet, samt badplats vid Rösjön. Under vinterhalvåret kan du istället ta dig till Väsjöbacken och åka slalom. Som en nära granne har du Rösjöskolan med årskurs F-6, men även Edsbergsskolan med årskurs 6-9 finns i närheten. Matbutik har du på promenadavstånd till Edsberg centrum som också erbjuder gym, apotek och restauranger. Goda kommunikationer med direktbussar till Stockholm city i rusningstrafik och bussar till tunnelbanan i Mörby C och Danderyds sjukhus samt till pendeltåg vid Sollentuna C. Stabil förening som förvaltas av HSB. Varmt välkommen på visning!