Logotyp av Bjurfors Borås
Logotyp av Bjurfors Borås

Druveforsvägen 20

Druvefors, Borås kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74 m²
    Våning
    20 av 21, hiss finns
    Avgift
    5 199 kr/mån

Byggår
2014
Förening
BRF Nejlikan 1 i Borås
Energiklass
C
Pris/m²
39 122 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till ett hem som kombinerar höjd, ljus och modern elegans. På våning 20 möts du av en stilren och välplanerad trea om 74 kvm där varje kvadratmeter är genomtänkt. De stora fönsterpartierna bjuder på ett fantastiskt ljusinsläpp och en vidsträckt utsikt som skiftar med årstiderna. Det öppna sambandet mellan kök och vardagsrum skapar en social och inbjudande atmosfär – perfekt för både vardag och umgänge. Köket är modernt och funktionellt med gott om arbetsytor och förvaring. Vardagsrummet rymmer enkelt både soffgrupp och matplats. Från sovrummet nås den inglasade balkongen om ca 10 kvm i soligt söderläge – en förlängning av bostaden som kan nyttjas stora delar av året. Här kan du njuta av morgonkaffet, kvällssolen och utsikten över stad och natur. Badrummet är helkaklat och utrustat med tvättmaskin och torktumlare för extra bekvämlighet. Bostaden präglas genomgående av ljusa ytskikt, lugna färgval och en harmonisk känsla. Druvefors är en centralt belägen stadsdel som har höga kulturhistoriska värden. Här bor ni med närhet till allt. Det tar bara fem minuter att promenera in till centrumkärnan och läsa menyn på någon av stadens prisbelönta restauranger, caféer och shopping. Goda kommunikationer finns i området i form av buss samt väl utbyggda cykelbanor. För den som pendlar med bil är läget utmärkt då man tar sig snabbt ut till RV40. I närheten finns kommunala förskolor samt grundskolor. Välkommen till Druveforsvägen 20 - ett boende som kombinerar funktion, design och livskvalitet!