Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Malmö

Ribevägen 16D

Dammfri, Malmö kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 288 kr/mån
    Driftkostnad
    7 776 kr/år

Byggår
1951
Förening
BRF Langeland i Malmö
Energiklass
F
Pris/m²
38 859 kr/m²
Premium
Balkong
I omtyckta Dammfri präglas kvarteren av mycket grönska och luftiga avstånd mellan husen som härstammar från 40- och 50-talet. Bostadsrättsföreningen Langeland kan stoltsera som områdets kanske mest välskötta förening och här har vi nöjet att presentera en genomgående trerummare med ljust gavelläge och som är belägen högst upp på tredje våningen med balkong i västerläge. Via det nyligen vidgjorda trapphuset och in genom säkerhetsdörr välkomnar 74,5 kvadratmeter med ytorna på helt rätt plats. Utöver två bra sovrum finns ett rymligt kök med gott om plats för matbord, helkaklat badrum, utmärkta förvaringsutrymmen i garderober och klädkammare samt fantastiska sällskapsytor i vardagsrummet som ges ett rikligt ljusinsläpp med fönster i två väderstreck och utgång till balkong i soligt sydvästläge. Från balkongen ges en trevlig närkontakt med trädtopparna strax utanför och över trätrallen ryms bord, stolar och hylla för blommor och växter Över hela bostaden märks fina ytskikt i vitmålade väggar och slipad ekparkett i original. Brf Langelands goda rykte kommer från en mycket god ekonomi, låga avgifter och med många större renoveringar bakom sig. Resultatet av att föreningen varit välskött över tid. Utanför dörren finns föreningen grönskande och fina innergård med grillplatser, tillhörande utemöbler, grönområden och lekplats. Här bor man på utmärkt läge med goda kommunikationer och nära till all tänkbar service. Ribevägen går hela vägen ner till Pildammsparken med sina fina motions- och cykelstråk som snabbt leder vidare till Triangeln köpcentrum och tågstation. På smågatorna runt omkring finns förskola, skola, gym, närlivs och konditori. En av föreningens hyresgäster är dessutom livsmedelsaffär med postombud. På 10 minuters promenad når man Regementsgatan och Kronprinsens köpcentrum som erbjuder restauranger, småbutiker, mataffärer, systembolag, post och apotek. En kort cykeltur bort ligger även havet och populära Ribersborgsstranden! Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!