Logotyp av Bjurfors Malmö City
Logotyp av Bjurfors Malmö City

Carlsgatan 7F

City, Malmö kommun

Visa på karta

4 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    75 m²
    Våning
    11 av 20, hiss finns
    Avgift
    5 085 kr/mån

Byggår
2019
Förening
BRF Malmö Living
Energiklass
C
Pris/m²
63 933 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Mitt i den pulserande nya stadsdelen Södra Nyhamnen alldeles intill Centralstationen reser sig Malmö Living. Ett modernt bygge i 20 våningar som numera är en del av stadens siluett. Mer centralt än såhär blir det knappast. Det tar knappt tre minuter att ta sig från hissen på elfte våningen till perrongen på stationen. Sedan är det bara att kliva på tåget och ta dig vidare mot Köpenhamn och kontinenten. Nöjer du dig med Malmö är det bara ett par hundra meter till för att nå myller, mat och nöjen. Brf Malmö Living erbjuder lite av ett Manhattan i miniatyr med sin mäktiga höjd. Något man definitivt känner av i lägenheten som maximerar både ljus och utsikt med sitt gavelläge och höga våningsplan. Utöver den egna balkongen får man ta del av en gemensam och grönskande terrass på åttonde våningen samt en gästlägenhet. Lägenheten fördelar tre rum och kök på 75 välplanerade och ljusa kvadrat. Stilspråket är samtida med enhetliga och tidlösa materialval med formrent uttryck. och samt smarta finesser. Även planlösningen är modern med en stor social avdelning som förenar kök, matplats och sällskapsrum. Det är också i denna del du når den inglasade balkongen. Det första av två sovrum nås direkt via entréhallen. Det andra är extra rymligt och nås via en inre hall där även badrummet ligger. Garderober erbjuds i båda sovrummen och hallen och badrummet har tvättfaciliteter. Lägenheten är oerhört genomtänkt med fina inslag som gör det extra bekvämt såsom superb isolering, förstärkning av vägg för tv-montering och ett separat förrådsutrymme på 2,5 kvm på fjärde våningen vilket ger ett extraordinärt förvaringsutrymme. Ljuset kommer naturligt in genom de väl tilltagna fönsterpartierna som omger bostaden i två väderstreck. Balkongen är tveklöst en av lägenhetens höjdpunkter där du har en vidsträckt vy över Västra hamnens hustak och havshorisonten. Magiskt!