Logotyp av LF Fastighetsförmedling Växjö
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Växjö

Kungsgatan 40

Centrum, Växjö kommun

Visa på karta

2 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    67 m²
    Våning
    3 av 19, hiss finns
    Avgift
    5 206 kr/mån
    Driftkostnad
    8 400 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Vattentornet i Växjö
Energiklass
B
Pris/m²
36 567 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Drömmer du om ett centralt boende med privat och skyddat läge med en fantastiskt utsikt? På Kungsgatan 40 i Brf Vattentornet finns nu möjlighet att flytta in i denna fantastiska 3:a! Här bor du med trädtopparnas vackra kronor som närmsta granne samtidigt som stadens puls finns ett stenkast bort. Påkostad interiör och genomgående hög standard. I föreningen finns gym, relax, bastu samt takterrass på 20:e våningen. Planlösningen fördelas över ca 67 kvm och erbjuder en öppen planlösning där kök, matplats och vardagsrum förens på ett tilltalande sätt. Modernt och fullutrustat kök. Stora fönster och fantastisk utsikt ger rymd åt vardagsrummet, härifrån nås även balkongen belägen i sydvästläge. Vidare finns här ett lyxigt helkakalt badrum utrustat med tvättmaskin och torktumlare samt ett trivsamt masterbedroom med bra förvaringsmöjligheter i en rejäl skjutdörrsgarderob. Ytterligare ett sovrum/kontor samt en hall med en praktisk skjutdörrsgarderob. Takspots i entré, badrum, hall och kök ger ett stilrent och funktionellt intryck samtidigt som de skapar en behaglig ljusmiljö i hemmets viktigaste utrymmen. I vardagsrummet förstärks känslan ytterligare med ett elegant akustiktak som både förbättrar ljudmiljön och bidrar till en modern, ombonad atmosfär. Från balkongen möts blicken av trädens grönska på nära håll, vilket skapar en lugn och inbjudande känsla – samtidigt som utsikten sträcker sig vidare över delar av Växjö stad. Till lägenheten hör ett förråd. Optimalt läge med citypulsen och stadens utbud ett kvarter bort samtidigt som närmiljön är grönskande och rogivande. Varmt välkommen att kontakta mäklare Kim Gromer för visning!