Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Södertälje/Nykvarn
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Södertälje/Nykvarn

Nedre Torekällgatan 11

Centrum, Södertälje kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    80 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 631 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
1897
Förening
BRF Boken 6
Energiklass
E
Pris/m²
36 188 kr/m²
Premium
En lägenhet i en anrik byggnad med en gemytlig innergård som gömmer dig från stadens puls, trots att du bor mitt i centrum med all dess bekvämlighet runt hörnet. Så snart du kliver innanför grinden infinner sig en privat och rofylld känsla, och när du stiger in i porten möts du direkt av sekelskiftescharmen i det vackra trapphuset. Lägenheten är belägen högst upp i huset och redan i hallen känner du: här vill jag bo. Den ljusbetsade fiskbensparketten, den tidstypiska charmen och den öppna spisen skapar en varm och inbjudande atmosfär med hög mysfaktor. Från fönstren har du en härlig stadsutsikt. Badrummet är nyrenoverat och fräscht. Köket är sällskapligt, fullt utrustat och har en öppen anslutning till vardagsrummet – perfekt för både vardag och umgänge. I den populära föreningen Boken 6 kommer lägenheter sällan ut till salu, och här bor du dessutom med låg avgift samt garanterad en p-plats!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Boken 6

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling