Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Gylleholmsgatan 2

Centrum, Lunds kommun

Visa på karta

3 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    73 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 790 kr/mån
    Driftkostnad
    10 080 kr/år

Byggår
1905
Förening
BRF Dissidenten
Energiklass
E
Pris/m²
46 507 kr/m²
Premium
Välkommen till en stilfull och smakfullt renoverad trea i hjärtat av Lund - en bostad där sekelskiftescharm möter modern elegans. Här har varje detalj noggrant valts ut för att skapa en harmonisk helhet, där färg- och materialval löper som en röd tråd genom hela hemmet. Den generösa takhöjden tillsammans med väl tilltagna rum och sobra nyanser ger en luftig och inbjudande atmosfär med utmärkta möjligheter att sätta sin egen prägel. Lägenheten är genomgående och badar i ljus tack vare sitt fina läge. Det rymliga vardagsrummet utgör bostadens självklara samlingspunkt, där hörnläget och fönster i flera väderstreck skapar en härlig rymd. Här finns gott om plats för både umgänge och avkoppling. Köket är funktionellt och inspirerar till matlagning, medan det intilliggande matplatsen erbjuder en trivsam plats för middagar. Bostaden är ursprungligen en tvåa men har byggts om till en trerumslägenhet med två sovrum - perfekt för den som önskar extra utrymme. För den som föredrar den klassiska planlösningen finns möjlighet att återställa till original. På attraktiva Gylleholmsgatan bor vi med ett centralt men rofyllt läge. Med endast en kort promenad når vi Mårtenstorget och Stortorget, där stadens puls möter ett brett utbud av butiker, caféer och restauranger. I närområdet finns även goda kommunikationer, universitetets nationer, kulturutbud samt service och livsmedelsbutiker. Detta är ett hem som passar många - här är det bara att flytta in och börja trivas från första stund. Varmt välkommen att upptäcka mer!