1/30

3 295 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
82,9 m²
Våning
1 av 6, hiss finns
Avgift
4 840 kr/mån
Driftkostnad
12 583 kr/år
Byggår
2009
Förening
BRF Tuppen 7 i Borås
Energiklass
D
Pris/m²
39 747 kr/m²
Antal besök
180
Premium
Uteplats
Hiss
Nu finns chansen att förvärva denna trivsamt disponerade trerummare med hög standard och ovanligt goda ytor – både inne och ute. Bostaden är genomgående ljus med en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, två välplacerade sovrum samt ett helkaklat badrum utrustat med modern tvättmaskin och torktumlare från Miele med mobilstyrning. Förvaringsmöjligheterna är generösa i form av flera skjutdörrsgarderober och en praktisk klädkammare. Planlösningen ger en fin balans mellan sällskapsytor och privata delar, och passar lika bra för vardagsliv som för sociala tillfällen.
Från vardagsrummet har man tillgång till bostadens kanske mest uppskattade yta – en generös uteplats som ger extra livsutrymme och förlänger boendet under stora delar av året. Den är möblerbar med både mat- och loungedel, och erbjuder ovanligt gott om plats för att umgås, odla eller bara koppla av.
I hjärtat av Borås ligger Villastan – en stadsdel med klassisk karaktär och ett levande närområde. Här bor du med närhet till det mesta: det tar bara några minuter att promenera in till centrum med caféer, restauranger, butiker och Sandwallsplats. Runt knuten finns även flera förskolor, Engelbrektsskolan och Bäckängsgymnasiet. För den som söker grönska och rekreation finns även Annelundsparken med både lekplats och promenadstråk inom kort gångavstånd.
Ett bekvämt och välutrustat boende - i ett område många gärna kallar sitt. Välkommen hem!
Varmt välkommen att kontakta mig för att boka in en tid för visning redan idag!