Logotyp av SkandiaMäklarna Strängnäs
Logotyp av SkandiaMäklarna Strängnäs

Nygatan 32A

Centralt, Strängnäs kommun

Visa på karta

3 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    81 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    3 318 kr/mån
    Driftkostnad
    2 160 kr/år

Byggår
2013
Förening
BRF Höjdparken
Energiklass
C
Pris/m²
42 593 kr/m²
Balkong
Hiss
Varmt välkomna till Nygatan 32A och denna tilltalande 3:a i en suverän förening. Här erbjuds en central lägenhet om 81 välplanerade kvadratmeter med fönster i två väderstreck, låga omkostnader, moderna ytskikt och ett helkaklat badrum med tvättutrustning. Lägenheten byggdes 2013 och andas till stora delar fortfarande nykänsla tack vare den genomgående ljusa och stilfulla interiören. När du kliver in i lägenheten möts du direkt av en inbjudande hall med goda avhängningsmöjligheter och förvaring via infällda garderober, vilket ger ett gott första intryck. Intill hallen ligger det arbetsvänliga köket med generösa arbetsytor och gott om förvaring. Härifrån når du balkongen i rakt sydöstläge som vetter mot Höjdparken - en perfekt plats för sommarens morgonkaffe. Från köket når du vardagsrummet som är lägenhetens mittpunkt och som erbjuder goda sällskapsytor samt flera fönster som bidrar till ett behagligt ljusinsläpp. Lägenheten inrymmer även ett helkaklat badrum med behaglig golvvärme samt två rymliga sovrum med smarta förvaringslösningar. Brf Höjdparken är en mycket stabil och ekonomiskt välmående förening med en belåningsgrad om endast 1 104 kr/kvm, vilket föranleder den förmånliga månadsavgiften om 3 318 kr/mån. I månadsavgiften ingår värme, fiber (100/100), vatten och avlopp samt basutbud av kabel-tv. Föreningen består av 22 lägenheter fördelade på två huskroppar och har en engagerad styrelse. Som boende i föreningen har du möjlighet att hyra övernattningslägenhet eller nyttja en uppskattad föreningslokal med köksdel. Det finns även källarförråd, hobbyrum, tvättstuga med mangel, bastu/relaxavdelning och motionsrum. Föreningens garage är för närvarande avstängt i väntan på att en ny infart tas i bruk. Under denna period ansvarar föreningen inte för att ordna alternativa parkerings- eller garagelösningar, men medlemmar som på egen hand hyr annan parkerings- eller garageplats ersätts för kostnaden. Lägenheten är attraktivt belägen med ett centralt och lugnt läge, med närhet till det bästa som stadskärnan har att erbjuda. Här bor du ett stenkast från Strängnäs affärsgator, småbåtshamn, restauranger, apotek, vårdcentral och vackra promenadstråk längs Mälaren. Ett perfekt boende för dig som söker en trivsam boendemiljö med promenadavstånd till det mesta.