Logotyp av SkandiaMäklarna Norrköping
Logotyp av SkandiaMäklarna Norrköping

Sveagatan 7

Centralt, Norrköpings kommun

Visa på karta

2 175 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    0 av 5, hiss finns
    Avgift
    6 057 kr/mån

Förening
HSB BRF Promenaden i Norrköping
Energiklass
B
Pris/m²
28 247 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Här väntar en modern och stilren trea på markplan med egen uteplats - perfekt för dig som uppskattar både bekvämlighet och lite grön fingertoppskänsla. Här får utemöblerna en självklar plats, och vill du odla egna tomater finns utrymme även för det. Ska du dra till med fest så finns föreningens gemensamma takterrass att tillgå! Invändigt möts du av en ljus och genomtänkt bostad med kvalitativa materialval och ljusa ytskikt som håller över tid. Det öppna sambandet mellan kök och vardagsrum gör att du alltid är en del av samtalet - oavsett om du står vid spisen eller hänger i soffan. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och leder ut mot uteplatsen - den självklara förlängningen av hemmet under årets varmare månader. Här finns även två rymliga sovrum med suveräna förvaringsmöjligheter och ett helkaklat duschrum med både tvättmaskin och torktumlare som gör vardagslogistiken till en barnlek. Bostadsrättsföreningen präglas av ordning, omtanke och ett långsiktigt tänk. Här bor människor som trivs och som tillsammans bidrar till en lugn och välskött miljö - mitt i stadens puls, men med känslan av att komma hem till något eget. Sveagatan 7 placerar dig mitt i händelsernas centrum. Härifrån har du gångavstånd till centralstationen, butiker, restauranger, caféer och charmiga promenadstråk längs Motala ström. Det är ett område som pulserar av liv - men där du ändå kan stänga dörren om dig och njuta av lugnet. Och framtiden ser minst sagt ljus ut: Inre hamnen växer fram på bekvämt promenadavstånd - ett helt nytt stadsdelsprojekt med badplatser, småbåtshamn och vattennära stadsliv. Här möts urban energi och skärgårdskänsla på ett sätt som gör området till något alldeles extra. Välkommen hem till dig som vill bo bekvämt, stilrent och mitt i stadens hjärta.