Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Malmbrogatan 2C

Centralt, Kalmar kommun

Visa på karta

3 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    79,5 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 094 kr/mån
    Driftkostnad
    8 556 kr/år

Byggår
1955
Förening
HSB BRF Delfinen i Kalmar
Energiklass
E
Pris/m²
38 365 kr/m²
Balkong
Ett stenkast från Kvarnholmen erbjuds nu en vacker och välvårdad lägenhet med närheten till Kvarnholmen och parker samt restauranger och kultur. Här sänks ljudet från stadens brus där du blickar ut över systraströmmen och vattentornet med stadens siluett i blickfånget. På Malmbrogatan möter 50-talets rena linjer det moderna i en bostad om 79,5 välplanerade kvadratmeter. Rummen har ett naturligt flöde där sällskapsrummet öppnar upp mot balkongen där Systraströmmen breder ut sig och stadens siluett tecknas i horisonten. Ljuset rör sig genom bostaden från två väderstreck och ger en mjuk rytm åt dagen. Sovrummen har ett lugnt läge mot innegården med utsikt åt öst. Du bor i en mycket stabil och obelånad HSB-förening med närmare 3 miljoner kronor i kassan enligt årsredovisningen för 2024, en trygghet som få kan erbjuda i Kalmar. Avgiften är låg med 4 090 kr per månad inklusive värme, vatten, kabel-tv och fiberbredband. En välutrustad tvättstuga med gott om tider finns i nedre botten på huset. Ett förråd hör även till lägenheten. Goda kommunikationer och busshållplats strax utanför porten gör vardagen enkel.
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Guldhemmets logotyp

Vinnare - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025

Guldhemmets logotyp

Vinnare - Årets Mäklarkontor

Guldhemmet 2020

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Delfinen i Kalmar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling