Logotyp av Bocentrum
Logotyp av Bocentrum

Vasagatan 16

Centrala Filipstad, Filipstads kommun

Visa på karta

100 000 kr

120 000 kr-17 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    76 m²
    Våning
    2
    Avgift
    6 414 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1950
Förening
HSB BRF Svanen i Filipstad
Energiklass
D
Pris/m²
1 316 kr/m²
Balkong
Denna hörnlägenhet på andra våningen erbjuder en rymlig och ljus boendemiljö med tre rum och kök. Med fönster i tre väderstreck flödar dagsljuset in, vilket skapar en behaglig atmosfär. Lägenheten har ett badrum och en separat toalett, vilket underlättar vardagen för både familjer och de som uppskattar extra bekvämlighet. Balkongen har eftermiddagssol, perfekt för avkoppling efter en lång dag. Dessutom finns en fransk balkong som ger ytterligare möjlighet att njuta av utomhusluften. Den generösa planlösningen gör detta hem idealiskt för barnfamiljer eller den som söker gott om utrymme. Lägenheten ligger centralt, vilket innebär att du har nära till allt du behöver i vardagen. Skolor finns inom gångavstånd, vilket är praktiskt för familjer med barn i skolåldern. Restauranger och mataffärer ligger också i närheten, vilket gör det enkelt att handla mat eller njuta av en middag ute utan långa resor. Sammanfattningsvis erbjuder denna hörnlägenhet på andra våningen inte bara ett bekvämt och rymligt boende utan också närhet till alla nödvändiga bekvämligheter och tjänster, vilket gör den till ett mycket attraktivt alternativ för både familjer och individer som söker ett centralt beläget hem med gott om utrymme.
Läs mer hos mäklaren