Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Bydalens Fjällby

Bydalsfjällen, Åre kommun

Visa på karta

130 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    33 m²
    Våning
    1, hiss finns ej
    Avgift
    897 kr/mån

Byggår
1967
Förening
BRF Bydalens Fjällby
Pris/m²
3 939 kr/m²
Passa på att förvärva ett paket med fyra vinterveckor - varav två sportlovsveckor, tre sammanhängande veckor under lugna och rofyllda hösten en vecka vid jul. Stugbyn ligger med superläge mitt i Bydalen, bara ett kort steg från Bydalens Wärdshus där du hittar restaurang, relaxavdelning, skid- och skoteruthyrning samt flera aktiviteter. Inom området finns även flertalet restauranger och en livsmedelsbutik. Närheten till både skidliftar och längdspår och fjällområdet erbjuder dessutom fina möjligheter till fiske, vandring, cykling och bärplockning. Stugorna är välplanerad med en storstuga och kök i öppen planlösning med matplats som bjuder på utsikt över Dromfjället. Här finns även två sovrum med våningssängar hall med torkskåp och ett duschrum. Stugorna är fullt möblerade och utrustade för en bekväm vistelse. Tillgång till bastu finns i receptionshuset. Husdjur tillåtna. Andelsveckorna är: Stuga 33 - vecka 5, 6, 7 (Stuga B) Stuga 18 - vecka 8 (Stuga B, ej husdjur tillåtna) Stuga 31 - vecka 47, 48, 49 (Stuga A) Stuga 28 - vecka 51 (Stuga A) Som delägare i Brf Bydalens Fjällby får du ett eget fjällboende. Du slipper stressen med att boka i tid och undviker höga kostnader för enstaka vistelser. Tack vare andelsformen delas även underhåll och skötsel mellan ägarna, vilket innebär att du får njuta av fördelarna utan att själv bära hela ansvaret. Som andelsägare i Bydalens Fjällby har du möjlighet att köpa skipass till förmånligt pris.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende