Logotyp av Bjurfors Bromma
Logotyp av Bjurfors Bromma

Nockeby backe 2E

Bromma - Nockebyhov, Stockholms kommun

Visa på karta

4 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    5 949 kr/mån

Byggår
2017
Förening
BRF Nockeby Terrass
Energiklass
C
Pris/m²
59 675 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkommen till denna optimala och eleganta bostaden om 77 kvm med inglasad balkong på bästa läge i mysiga Nockebyhov. Här bor ni med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, fullt utrustat kök, två välplanerade sovrum och rymlig garderob. Nockebyhov är ett område att trivas i. Här bor ni bokstavligen talat med naturen runt knuten då det endast är en kort promenad ner till Mälarens strandlinje med trevliga badplatser och promenadstråk. Skärgårdskänsla med stadslivet på smidigt och snabbt kommunikationsavstånd. Runt knuten ligger även promenadvänliga och populära naturreservatet Judarskogen och Judarnsjön. Dessutom har ni både trevliga Kärsön och Drottningholm endast en bro bort. Väldigt barnvänligt område med lekplats på gården samt flertalet närliggande större lekplatser, idrottsanläggningar, utegym, många förskolor och skolor med närhet till den vackra naturen. I området ligger välrenommerade Garpes livs (livsmedelsbutik) som definitivt kommer bli en favorit. Utanför dörren finner ni bussen som tar er ut till Ekerö åt ena hållet, och mot Brommaplan och vidare till Solna C och Solna station åt det andra. Vid Brommaplan finner ni tunnelbanans gröna linje och flertalet busslinjer mot bl a Sundbyberg, Solna, Spånga & Vällingby. På andra sidan Nockebybron finner ni även Nockebybanan (12:an) som tar er till Alvik på 14 min.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

BRF Nockeby Terrass