Logotyp av Svenska Mäklarhuset Bromma
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Bromma

Kapplandsvägen 6, våning 17 / 17!

Bromma / Brommaplan, Stockholms kommun

Visa på karta

6 500 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    73 m²
    Våning
    17 av 17, hiss finns
    Avgift
    5 020 kr/mån
    Driftkostnad
    4 500 kr/år

Byggår
2006
Förening
BRF Brommahöjden
Energiklass
D
Pris/m²
89 041 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu ges en sällsynt möjlighet i Bromma – en fantastisk trerummare högst upp i huset på Kapplandsvägen, med en av Brommas absolut bästa utsikter! Här erbjuds en unik bostad med en spektakulär, inglasad balkong om hela 12 kvm i soligt söderläge. Perfekt för dig som vill njuta av sol från tidig morgon till sen kväll och skapa en uteplats av allra högsta klass. Lägenheten om 73 kvm har en svårslagen planlösning där varje kvadratmeter är genomtänkt. De generösa sällskapsytorna möter köket i en halvöppen planlösning – idealiskt för både matlagning och umgänge. Det attraktiva hörnläget med fönster i två väderstreck ger ett fantastiskt ljusflöde och en luftig känsla i hela bostaden. Lägenheten har två sovrum med plats för säng och goda förvaringsmöjligheter. Badrummet är helkaklat och smakfullt inrett, utrustat med dusch, handfat, wc förvaring och egen tvättmaskin. Förvaringen är genomgående väl tilltagen, och dessutom finns ett separat förråd i källaren. Detta är en bostad utöver det vanliga – här kombineras genomtänkt planering med en balkong i toppklass och en utsikt som är svårslagen! En chans du inte vill missa. Brf Brommahöjden är en äkta och stabil bostadsrättsförening. I huset finns cykelrum, barnvagns- och rullatorrum, tvättstuga samt källsortering. Föreningen erbjuder även garageplatser och parkeringsplatser utomhus. Som boende på Kapplandsvägen har du all tänkbar service inom 100 meter vid Brommaplan. Här finns tunnelbanans gröna linje som tar dig till city på några minuter, flera busslinjer, restauranger, mataffärer, Systembolaget, apotek, kemtvätt, bank, SATS-gym och mycket mer. Många boende i området uppskattar även närheten till flera fina naturområden som finns inom promenadavstånd, Kyrksjön, Judarskogens naturreservat och Lillsjön, perfekt för en promenad eller springtur. Tveka inte på att höra av dig till ansvarig mäklare för förhandsvisning!