Logotyp av HusmanHagberg Västerås
Logotyp av HusmanHagberg Västerås

Benvägen 51

Bjurhovda, Västerås kommun

Visa på karta

795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    88,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    6 834 kr/mån
    Driftkostnad
    12 300 kr/år

Byggår
1967
Förening
BRF Runan
Energiklass
E
Pris/m²
8 983 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna rymliga och inbjudande lägenhet där ljuset flödar genom stora fönster och skapar en varm och trivsam atmosfär. Smidigt belägen på våning 1 med hiss. Här kan du njuta av en solig eftermiddag på den inglasade balkongen i sydvästläge, perfekt för avkoppling med en kopp kaffe eller socialt umgänge med vänner och familj. Bostaden är omsorgsfullt uppdaterad med renoverade ytskikt och erbjuder allt du kan önska dig i en bekväm vardag, allt inom ramen för en stabil och välskött förening. Här möts funktion och trivsel i ett hem som känns både välkomnande och lättmöblerat. Den rymliga hallen leder dig vidare in i lägenheten, där det ljusa köket med generösa arbetsytor och plats för matgrupp blir en naturlig samlingspunkt. Vardagsrummet bjuder på stora möjligheter till både soffhörna och matplats, och tillsammans med de rogivande sovrummen skapas en harmonisk balans mellan sociala ytor och privata rum. Förvaring finns gott om, bland annat i praktiska klädkammare, och badrum samt separat WC är både stilrena och funktionella. Bjurhovda, nordöst om Västerås centrum, är ett område som passar både barnfamiljen och den som söker lugn och grönska nära hemmet. Här finns lekparker, motionsspår och Bjurhovdaparken med pool under sommaren samt en vintertid spolas isbanan vid Östra Bjurhovdaskolan. Nära till både livsmedelsbutik, skolor, förskolor och med smidiga förbindelser till centrum via buss eller cykel. För den bilburne är E18, Hälla och Stenby lättillgängliga och på bara fem minuter når du shopping, restauranger och service. Här får du både närhet till naturen och stadens bekvämligheter. Benvägen 51 är ett hem att känna sig hemma i direkt. Välkommen på visning!