Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla
Logotyp av Fastighetsbyrån Järfälla

Drakengatan 8, våning 5 / 5

Barkarbystaden, Järfälla kommun

Visa på karta

2 850 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    66 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 327 kr/mån
    Driftkostnad
    1 056 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Lyfta
Energiklass
C
Pris/m²
43 182 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
*Kontakta ansvarig mäklare för visning* Nu erbjuds denna exklusiva lägenhet om tre rum och kök på femte våningen i BRF Lyfta i Barkarbystaden. Snabbfakta: - Högst upp - Ca 3m takhöjd - Balkong i sydväst - Fransk balkong - Garage i huset - Tillhörande källarförråd - Fina materialval Detta är ett boende för dig som vill hitta ett läge utöver det vanliga och som ställer höga krav på boendemiljö! Yteffektiv och välplanerade 3:a högst upp i huset! Planlösningen består av två rymliga sovrum med bra förvaringsmöjligheter varav ena sovrummet med utgång till den soliga balkongen, kök och vardagsrum med öppen planlösning samt rymligt badrum med separat tvättdel. I vardagsrummet finns även en fransk balkong. Här finns genomgående parkettgolv och vitmålade väggar. Köket är fullt utrustat med vitvaror i rostfritt stål och det finns gott om förvaring och arbetsyta. För dig som söker ett centralt, naturnära och familjevänligt läge är Barkarbystaden ett utmärkt val. I detta trendiga och pulserande område är det lätt att trivas – i närområdet finns all den service som behövs med bland annat skola, förskola, butiker, restauranger, caféer och tågstation. Med pendeltåget är du inne i Stockholm City på bara 15 min. Tunnelbanans Blå linje ska förlängas till Barkarby. Det blir två nya stationer: Barkarbystaden mitt i den framväxande stadsdelen och slutstation vid Barkarby station där det också finns buss och pendeltåg. Barkarby station blir en viktig knutpunkt för framtidens resenärer, under de närmsta åren byggs det utöver tunnelbana även en ny stor bussterminal och en regionaltågstation. Runt de nya stationerna växer en helt ny stadsdel fram – Barkarby­staden. Trafikstart för tunnelbanan: December 2027 Varmt välkommen på visning! Häslningar, Karmo på Fastighetsbyrån