Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora

Skogsvägen 3C

Avesta, Avesta kommun

Visa på karta

825 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    73 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 485 kr/mån
    Driftkostnad
    5 484 kr/år

Byggår
1949
Förening
HSB BRF Poppeln i Avesta
Energiklass
F
Pris/m²
11 301 kr/m²
Plus
Balkong
Varmt välkomna till Brf Poppeln! Med centralt läge i Avesta ligger denna gavellägenhet om tre rum och kök med en extra toalett. Perfekt läge med kort promenad till centrum. Här bor du lugnt och skönt med balkong i sydläge med sol hela dagen. Ljus lägenhet tack vare fönster åt tre väderstreck. Två stora sovrum samt en gästtoalett. Rymligt badrum med tvättmaskin och dusch. Låg avgift där VA, uppvärmning, TV, internet och bostadsrättstillägg ingår. Föreningen har tecknat elavtal där elkostnaden läggs till på avgiften i varje kvartal. Inre reparationsfond om 2 336 kr finns. Det är alltid attraktivt att bo centralt, nära all mångsidig samhällsservice som en stad av Avestas storlek erbjuder. Det är promenadavstånd till stora livsmedelsbutiker, förskolor och skolor, bibliotek och badhus. Dessutom händer det mycket i Avesta stadskärna den närmaste tiden. Dagens centrum ska förtätas, har kommunen bestämt, och byggas ihop med Koppardalen, det gamla industriområdet. Ner mot Dalälven blir det nya bostäder, kontor, restauranger och offentliga mötesplatser som höjer människors livskvalitet. Du som bor i centrum har ändå nära till vacker natur och rogivande vandringsstråk. Älvpromenaden löper från Gamla Byn och ända ner till Krylbo och sedan tillbaka igen på andra sidan älven, förbi Avesta golfbana. Verket & Avesta Art är ett interaktivt museum och konsthall nere vid Koppardalen – en spännande mix av historia, konst och modern teknik. Det är en extra trygghet att Avesta lasarett finns endast 2 km bort från stadskärnan. Köpcentret Dalahästen når du med bil på högst 5 minuter. Och Stockholm och hela region Mälardalen ligger inom bekvämt räckhåll. Tåget till Arlanda exempelvis tar inte mer än en dryg timme.