Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora

Kyrkogatan 17

Avesta, Avesta kommun

Visa på karta

895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    65,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 060 kr/mån
    Driftkostnad
    7 716 kr/år

Byggår
1961
Förening
BRF Siken
Energiklass
F
Pris/m²
13 664 kr/m²
Balkong
Hiss
Längs med Kyrkogatan i centrala Avesta finner du denna superfina trerummare med inglasad balkong! P-plats i garagehus finns tillgänglig! Hiss finns! Här är det bara att flytta in och börja trivas. Du får det bästa av två världar - bo i ett lugnt och tryggt lägenhetshus samtidigt som du bor centralt med affärer runt hörnet. Välkomnas in i en hall med plats för ytterkläder och skor. Luftigt vardagsrum med plats för både soffa och köksbord, öppen planlösning in till det ljusrenoverade köket som har fina vitvaror och inbyggt vitrinskåp. Från vardagsrummet når du den inglasade balkongen som fungerar som ett extra rum under de varmare årstiderna. Två rymliga sovrum varav ett med walk in closet och plats för dubbelsäng. Fräscht kaklat badrum med dusch, wc och handfat, här är det förberett för tvättmaskin. I månadsavgiften på 4 060 kr ingår VA, uppvärmning, TV och internet. Varmt välkommen till ett hem att trivas i! Det är alltid attraktivt att bo centralt, nära all mångsidig samhällsservice som en stad av Avestas storlek erbjuder. Det är promenadavstånd till stora livsmedelsbutiker, förskolor och skolor, bibliotek och badhus. Dessutom händer det mycket i Avesta stadskärna den närmaste tiden. Dagens centrum ska förtätas, har kommunen bestämt, och byggas ihop med Koppardalen, det gamla industriområdet. Ner mot Dalälven blir det nya bostäder, kontor, restauranger och offentliga mötesplatser som höjer människors livskvalitet. Du som bor i centrum har ändå nära till vacker natur och rogivande vandringsstråk. Älvpromenaden löper från Gamla Byn och ända ner till Krylbo och sedan tillbaka igen på andra sidan älven, förbi Avesta golfbana. Verket & Avesta Art är ett interaktivt museum och konsthall nere vid Koppardalen – en spännande mix av historia, konst och modern teknik. Det är en extra trygghet att Avesta lasarett finns endast 2 km bort från stadskärnan. Köpcentret Dalahästen når du med bil på högst 5 minuter. Och Stockholm och hela region Mälardalen ligger inom bekvämt räckhåll. Tåget till Arlanda exempelvis tar inte mer än en dryg timme.