Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åre
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åre

Åre Strand 13:1 V39

Åre, Åre kommun

Visa på karta

55 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    105 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    375 kr/mån

Förening
BRF Åre Sjö 1
Pris/m²
524 kr/m²
Premium
Här erbjuds en strandvilla på första parkett intill Åre strand med utsikt över Åresjön. Andelsrätten gäller årligen för vecka 39 som infaller under Åre Höstmarknad. Byte sker lördagar för detta boende. För de gånger som ni själva inte nyttjar er vecka finns goda möjligheter till uthyrning. 105kvm fördelat på två våningsplan och här finns två sovrum, vardagsrum och kök i öppen planlösning, kamin, allrum, gästtoalett samt badrum med bastu. Stor och rymlig uteplats i söderläge med utsikt över Åresjön och Renfjället. I anslutning till ytterdörren finns ett externt förråd. Intill strandvillan finns plats för flera bilar. Här finns verkligen plats för att spendera tid tillsammans! * Höstmarknadsveckan * Strandvilla * Magisk utsikt * Bastu * Gångavstånd till Åre torg * 82 500 RCI-poäng Strandvillan kan anslutas till RCI och ger då tillgång till ett stort utbud av semesterorter utomlands för den som gillar att resa. Åreandelarna representerar höga poängvärden vilket gör att en vecka i Åre kan bli flera veckor på annan destination. Vecka 39 ger hela 82 500 RCI-poäng. Från Åre Strand är det bekvämt gångavstånd till tågstationen och via gångbro från Holiday Club tar ni er lätt över till stationsbyggnaden, som även har mataffär, och vidare upp mot Åre torg. Runt torget finns ett flertal restauranger, butiker och all annan service som finns tillgänglig. Observera att bilderna på hemsidan och prospekt är från typlägenhet och kan innehålla tillval och ändringar. Välkommen att höra av dig för mer information till ansvarig mäklare, Hugo Evebring.