Logotyp av LF Fastighetsförmedling Örebro
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Örebro

Erik Rosenbergs Väg 138

Almby, Örebro kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    86 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 943 kr/mån
    Driftkostnad
    9 840 kr/år

Förening
BRF Rosenberget
Energiklass
E
Pris/m²
20 349 kr/m²
Premium
Balkong
Välkomna till Erik Rosenbergs väg - mitt i trevliga & lugna Almby ligger denna bostad omgiven av lugna och lummiga gårdar med lekplatser för barnen! Lägenheten är renoverad under senare år med en hemtrevlig känsla. Köket har gott om skåp och förvaring och även bra med bänkyta för matlagning. Här finns även plats för matbord. Idag används det stora vardagsrummet till ett stort och rymligt matrum med plats för många gäster. Ett trevligt burspråk som ger fint ljus in i rummet. det finns två bra sovrum varav det ena har utgång till balkongen som ligger mot gården i österläge. Möjlighet finns att hyra parkeringsplats genom föreningen, samt även tillgång till elbilsladdning till förmånligt pris. I föreningen finns även en gemensam och nyrenoverad tvättstuga. Föreningsliv och Gemenskap Brf Rosenberget är en välskött förening. De boende vittnar om en fantastisk gemenskap. Lekparken intill bostaden gör det enkelt för barn att leka och utforska i en trygg miljö. För de grillintresserade finns även en fast utegrill och ett träbord för gemensamma grillkvällar. Föreningen värnar om hållbarhet och framtiden med sin satsning på laddstolpar för elbilar samt en gemensam odlingsyta. Även en gemensam nyrenoverad tvättstuga finns i föreningen, alldeles intill bostaden. Det Bästa av Almby Med läge i en av Almbys bästa delar har du närhet till allt du behöver. Almby skola, Örebro universitet, mataffär och vackra Oset ligger inom bekvämt gångavstånd. Med cykeln tar du dig snabbt och smidigt in till stadskärnan där Örebros många möjligheter väntar. Köper eller säljer du med Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Örebro erbjuds ni fram till juni 2026 möjlighet att få 2 månaders räntefritt bolån på LF Bank. Kontakta banken eller mäklaren för med information! Välkomna att boka in er till visningen!