Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare
Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare

Sanatorieskogen 12

Adolfsberg, Örebro kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    88 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    7 771 kr/mån

Byggår
2022
Förening
BRF Sanatorieparken
Energiklass
B
Pris/m²
28 352 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Högst upp i huset! Välkommen till Sanatorieskogen 12 – ett hem i harmoni med naturen! Nu har du chansen att flytta in i denna ljusa och välplanerade trea med väl genomtänkta materialval så som ljust parkettgolv, vitrinskåp i köket och mycket mer. Dessutom bor ni med ett fantastiskt läge intill natursköna Sanatorieskogen. Här bor du i en lugn och grönskande miljö med både balkong och uteplats i soligt västerläge och en storslagen utsikt över skogen och gamla Sanatoriet. Bostaden bjuder på en generös takhöjd om 2,70 meter, stora fönster i flera väderstreck och en öppen planlösning som skapar härlig rymd och ett naturligt ljusflöde genom hela hemmet. Vardagsrum och kök binds samman på ett socialt och inbjudande sätt – härifrån når du den inglasade balkongen med gott om plats för alla era utomhusmöbler. Köket är stilrent och smakfullt inrett med påkostade tillval: mörk bänkskiva, vita luckor, en stor köksö, infällda spotlights och högkvalitativa vitvaror. Vidare finns två sovrum, varav ett rymligt master bedroom med skjutdörrsgarderob och gott om förvaring. Det helkaklade badrummet är utrustat med golvvärme, tvättmöjligheter och infällda spotlights – för en lyxig vardag. Lugnt och naturnära – men nära till allt! Sanatorieskogen är ett av Örebros mest rofyllda områden, beläget i charmiga Adolfsberg – endast fem kilometer från city. Här bor du inbäddad i vacker tallskog, perfekt för promenader, svampplockning och lek i naturen. I närheten finns även skola, mataffär, vårdcentral och populära Mariebergs köpcentrum endast tre kilometer bort. Välkomna på visning!