Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg
Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg

Sliprännevägen 38

Viken, Höganäs kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3.5 rum
    Boarea
    91 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    7 250 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
2004
Förening
BRF Vikenlyckan
Energiklass
G
Pris/m²
25 220 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
På Sliprännevägen 38 väntar en ljus och genomtänkt bostad på andra våningen, där ett fantastiskt ljusinsläpp från fyra väderstreck skapar en härlig atmosfär. Här möts du av en harmonisk kombination av stil och funktion, med en solig uteplats i västerläge – perfekt för att njuta av långa eftermiddagar och ljumma kvällar. Med både carport och egen uppfart blir vardagen smidig, samtidigt som du får ett boende med charm och bekvämlighet i en trivsam miljö. Genom din egen entré tar du dig in i bostad med avhängningsmöjligheter direkt innanför dörren i en praktisk skjutdörrgarderob. Trappen upp leder dig sedan upp och känsla av att äntligen vara hemma sköljer över dig. Här möts du av ett vardagsrum där rymd och ljus samspelar för att skapa en inbjudande atmosfär – den självklara platsen för både avkoppling och umgänge. En tidigare inglasad balkong om 18 kvm har smakfullt integrerats i bostaden, vilket ger ett extra sällskapsrum där du kan njuta av morgonkaffet med utsikt över området. Behöver du ett ytterligare sovrum? Med enkla medel kan detta flexibla utrymme omvandlas för att passa just dina behov. Köket är en dröm för den som uppskattar både stil och funktion. Här finns gott om förvaring, generösa arbetsytor och flera fönsterpartier som släpper in ljuset och ger en härlig vy över omgivningen. Tack vare en diskret fönsterfilm bevaras känslan av rymd och utsikt, samtidigt som insynen begränsas – en perfekt balans mellan öppenhet och avskildhet. Badrummet är helkaklat i smakfulla, neutrala toner och utrustat med en stilren dusch samt en praktisk tvättavdelning för en bekväm vardag. Bostaden erbjuder dessutom två väl tilltagna sovrum, där det ena stoltserar med en rymlig klädkammare – en lyxig detalj som gör det enkelt att hålla ordning och skapa en harmonisk miljö. Här får du ett hem där varje kvadratmeter är genomtänkt, där ljus, rymd och funktion samverkar för att skapa en trivsam och hemtrevlig atmosfär. Varmt välkommen med ditt intresse till ansvarig mäklare Daniella Karlsson!