Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åre
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åre

Bäcksidevägen 7G

Tegefjäll, Åre kommun

Visa på karta

3 850 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3.5 rum
    Boarea
    75 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 344 kr/mån

Förening
BRF Bäcksidan 2
Pris/m²
51 333 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
I ett av Bäcksidans absolut bästa lägne, med utsikt över både Åreskutan i öster och Renfjället i söder, hittar ni denna mycket väldisponerade bostadsrätt. Bostaden har smakfulla materialval, stor inglasad balkong i söderläge och är utrustad med de flesta tillval som kunde göras när den var nyproducerad. Här erbjuds genomgående bra standard med helkaklat och klinkat badrum, tre sovrum, bra förvaringslösningar och braskamin i vardagsrummet som värmer skönt efter en dag i backen. Tack vare bostadens fria läge har bostaden en magnifik utsikt och från vardagsrumsfönstret mot öster är Åreskutan ständigt närvarande. Fullutrustat kök i sober färg som matchar övrig inredning på ett mycket smakfullt sätt. Badrummet är utrustat med WC, handfat, kommod, dusch, tvättmaskin och bastu. Tre välplanerade sovrum varav ett med plats för dubbelsäng och två med platsbyggda våningssängar. Skidförråd i direkt anslutning till lägenheten skapar bra förvaringsmöjligheter. * Ett av områdets bästa lägen * Genomgående golvvärme * Braskamin & bastu * Ljus & luftig * Ski in läge * P-plats Området Bäcksidan i Tegefjäll är perfekt för både den aktiva familjen som för dem som söker lugna sköna stunder i underbar fjällmiljö med möjlighet till skidåkning, vandring och cykling precis utanför dörren. Området lämpar sig såväl för permanent som fritidsboende. I Tegefjäll finner ni vintertid allt vad en modern skidanläggning kan erbjuda. Under barmarksperioden har ni ett otaliga vandringsleder för hela familjen precis runt knuten. På gångavstånd finner ni vintertid såväl skiduthyrning, restaurang som en mindre matlivs. Välkommen att kontakta oss för mer information eller en personlig visning på plats eller digitalt.