Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga
Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga

Maltesholmsvägen 147

Hässelby Strand, Stockholms kommun

Visa på karta

2 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3.5 rum
    Boarea
    78 m²
    Våning
    5 av 12, hiss finns
    Avgift
    5 817 kr/mån
    Driftkostnad
    4 500 kr/år

Byggår
1960
Förening
BRF Gästsalen 1, 2 & 3
Energiklass
E
Pris/m²
35 833 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
+ MAGISK 3,5:A MED GOD UTSIKT + NÄRA NATUR & KOMMUNIKATION + STABIL BRF MED GOD EKONOMI Äntligen saluförs en trea med utsikt över Mälaren i en stabil förening. Hela 79 kvadratmeter som erbjuder en bra planlösning med härlig rymd vilket blir enkelt att inreda. Vardagrsummet som vetter mot söder med de stora fönsterpartierna ger ett generöst ljusinsläpp tillsammans med den magiska utsikten som tidigare nämnts. Balkongen ligger i samma läge, vilket gör att det blir en populär plats att avnjuta morgonkaffet, eller kvällsvinet på. Köket är klätt i vita skåpsluckor som bryts av mot vita kakelväggar och bänkskiva i laminat samt rostfritt stål. Även vid matbordet så äter man med utsikten som gäst. Köket kommer utrustat med spis, ugn, kyl/frys, köksfläkt, diskmaskin och gott om arbetsytor. Två stycken rymliga sovrum gör denna bostad perfekt för den lilla familjen eller för de som jobbar hemifrån och behöver ett stort kontorsrum. Bägge rummen rymmer enkelt dubbelsäng och övrig möblemang. I vardagsrummet har man även valt att uppföra en vägg, för att skapa ett till sovrum. Helkaklat och stambytt badrum med tvättmaskin gör att man får ett lyxigt badrum. Kommer utrustat med tvättmaskin, handfat m. kommod, WC, dusch och spegelskåp m. ljuskälla. Brf Gästsalen är en aktiv och välskött förening med god ekonomi och en styrelse som ständigt arbetar för att förbättra boendemiljön. Även ett stort plus att det inte är kö till P-plats. + FÖRRÅD TILLHÖR BOSTADEN. Fastigheten ligger på kort gångavstånd från Hässelby strands Torg, där du hittar bra kommunikationer med T-bana, bussar och ett brett serviceutbud. Här får du verkligen det bästa av två världar: närheten till stadspulsen samtidigt som Mälarens glittrande vatten ligger alldeles utanför fönstret. Du bor också nära vackra promenadstråk längs Mälaren och Grimsta Naturreservat, som erbjuder spår för både jogging och skidåkning. Kommunikationerna tar dig enkelt till Vällingby Centrum, där du hittar ett stort utbud av affärer, restauranger, biograf och vårdcentral. Har du frågor om bostaden, föreningen eller området är du varmt välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare, Nikola Markulic, 070 8223380