Logotyp av SkandiaMäklarna Kungälv
Logotyp av SkandiaMäklarna Kungälv

Kastalagatan 8

Gula Komarken, Kungälvs kommun

Visa på karta

1 850 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3.5 rum
    Boarea
    65 m²
    Våning
    3 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    5 860 kr/mån
    Driftkostnad
    9 960 kr/år

Byggår
1962
Förening
HSB BRF Storken i Kungälv
Energiklass
D
Pris/m²
28 462 kr/m²
Premium
Balkong
Varmt välkomna till denna välskötta lägenhet i populära BRF Storken. Här har säljaren valt att förändra den ursprungliga planlösningen och lägenheten erbjuder idag tre sovrum samt ett extra utrymme som i dagsläget används som klädkammare.  Ta klivet in i hallen och möts av en lägenhet med genomgående fräscha ytskikt och nylagt golv i hall, vardagsrum och kök. Köket renoverades våren 2025 och har tidlösa gråa snickerier. Här finns gott om förvaring, välutrustad maskinpark och en naturlig plats för ett matbord invid fönstret. I delvis öppen planlösning till köket finner ni bostadens vardagsrum. Bardisken mellan de två rummen ger goda möjligheter att hålla sociala tillställningar. Härifrån når ni också balkongen som har fint västerläge med kvällssol och där man har en god utsikt över området. Badrummet är helkaklat och stambyte gjordes 2021. Här finns badkar, dusch, golvvärme samt handdukstork. I andra änden av lägenheten finner ni lägenhetens tre sovrum som rymmer säng och tillhörande sängbord, här finner ni även en rymlig klädkammare. Klädkammaren samt lägenhetens två tillhörande källarförråd gör att det inte finns någon brist på förvaringsmöjligheter.  Wifi och Tv-utbud finns via fiber från Telia (obligatoriskt tillägg). Parkering finns i föreningen (separat kö) och området (månadskort från Kungälvs kommun). Bostaden är registrerad som tre rum och kök i föreningen, men nuvarande ägare har förändrat planlösningen och bostaden disponeras idag som en 3,5:a. Möjlighet att ta ner väggarna och gå tillbaka till den originella planlösningen finns om det önskas. BRF Storken är en av Kungälvs äldsta och mest populära bostadsrättsföreningar. I föreningen finner du tvättstuga, cykelrum, förråd, bastu, övernattningslägenhet samt samlingslokal som går att hyra. Föreningen har påbörjat uppfräschning av fasaderna samt renovering och utbyggnad av balkongerna, planerad start för Kastalagatan 2-8 är juni 2026. I området finner du svårslaget serviceutbud med matbutik, Kongahälla Center samt Resecentrum. Härifrån går buss som tar dig till Göteborg på bara 22 min, perfekt för pendlaren. Det finns även förskola samt grundskola i området samt flertalet lekplatser. Här har du ett boende för hela familjen i mycket centralt läge. Välkommen hem!