Logotyp av HusmanHagberg Järfälla
Logotyp av HusmanHagberg Järfälla

Viksjöplan 42, 2 tr.

Viksjö, Järfälla kommun

Visa på karta

2 450 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 335 kr/mån
    Driftkostnad
    8 000 kr/år

Byggår
2016
Förening
Bonum BRF Ängshöjden
Energiklass
C
Pris/m²
44 545 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna ljusa och välplanerade 2:a om 55 kvm i attraktivt 55+ boende, perfekt för dig som önskar ett bekvämt, lättskött och centralt boende med närhet till allt i vardagen. Här bor du i ett hus med hiss, med öppen och trivsam planlösning, ett bra sovrum och en rymlig inglasad balkong i soligt syd-/sydvästläge. Lägenheten kommer att visas under slutet av maj, men gör gärna intresseanmälan redan nu på www.husmanhagberg.se, under den aktuella adressen. Interiörbilder och visningstider kommer att annonseras i mitten av maj. Bostaden erbjuder ett kök i öppen planlösning mot vardagsrummet, vilket skapar fina sällskapsytor med plats för både matgrupp och soffhörna. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen, som blir ett extra rum stora delar av året och erbjuder en härlig plats att njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Lägenheten rymmer vidare ett sovrum, rymlig klädkammare, helkaklat WC-/duschrum utrustat med tvättmaskin, vilket bidrar till ett mycket bekvämt boende. Föreningen erbjuder flera uppskattade mervärden för sina medlemmar, såsom övernattningslägenhet att hyra för endast 200 kr/natt, gemensam tvättstuga, gemensamhetslokal att låna vid exempelvis kalas och middagsbjudningar, samt inte minst en stor gemensam terrass på våning 8 i port 40 – en trevlig plats för social samvaro eller en stund i solen. Här bor du mitt i Viksjö centrum, med ett brett utbud av butiker, service, apotek, vård, restauranger och kommunikationer precis utanför dörren. Ett boende som kombinerar komfort, tillgänglighet och ett bekvämt vardagsliv i ett omtyckt och lättillgängligt läge. Välkommen till ett hem att trivas i – med ljus, rymd, hiss och ett centralt läge som gör livet enkelt.