Logotyp av Bjurfors Täby Danderyd
Logotyp av Bjurfors Täby Danderyd

Södervägen 50, 4tr

Viggbyholm, Täby kommun

Visa på karta

2 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    46,5 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 592 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1967
Förening
HSB BRF Viggbygärdet i Täby
Energiklass
D
Pris/m²
46 237 kr/m²
Plus
Hiss
+ Attraktiv planlösning + Stambytt badrum + Bästa läge med närhet till kommunikationer och service + Fri och vidsträckt utsikt + Brf med god ekonomi + Bastu/gym i föreningen + Fantastik tvättstuga samt garage rakt ner med hissen + Nära Roslagsbanans station - Viggbyholm Välkommen till denna ljusa och trevliga 2:a i toppklass – med ett mycket attraktivt läge i populära Viggbyholm. Genomtänkt planlösning, mycket ljus och med närhet till kommunikationer, all tänkbar service och grönskande områden. En välkomnande hall med bra förvaringsmöjligheter. Öppen planlösning mellan kök och vardagsrum där bardisken skapar en naturlig samlingspunkt. Här finns plats för både soffgrupp och matplats. Generöst ljusinsläpp från stora fönsterpartier som ger sol hela dagen och underbar kvällssol som förlänger ljuset in i bostaden. Sovrummet är rymligt och rymmer med lätthet en större dubbelsäng samt en arbetsplats. Här finns gott om förvaringsmöjligheter och tillhörande källarförråd. Det stambytta badrummet från 2025 är fräscht och modernt, utrustat med badkar och tvättmaskin samt infällda spotlights i taket. Här bor du bara ett stenkast från Täby Centrum, med shopping i världsklass samt ett stort utbud av caféer och restauranger. All tänkbar service finns inom bekvämt avstånd. Närheten till Roslagsbanan gör det enkelt att ta sig till Stockholm city på cirka 12 minuter. Stabil och välskött förening med god ekonomi. Medlemmarna har tillgång till gym och bastu. Höghastighetsbredband ingår i avgiften (1 000/1 000 Mbit/s). Området är lugnt och naturnära, med närhet till sporthallar, golfbanor och charmiga caféer. Här finns fina parker, promenadstråk och grönytor, och på promenadavstånd ligger även Täby Park med ett trevligt utbud av restauranger. Vid Viggbyholms station ligger det populära Viggbyholms Stationscafé.